Na protestní akci přijdou i politici, které její organizátoři pozvali. Premiéra, který má svědčit u soudu v kauze privatizace OKD, pravděpodobně zastoupí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a nemocného ministra školství Stanislava Štecha (za ČSSD) jeho náměstek Petr Pavlík. Přijít má také Pilný či místopředseda školského výboru Sněmovny Jiří Mihola (KDU-ČSL).

Zástupci vysokých škol trvají na růstu svého rozpočtu 

Odbory chtějí docílit zvýšení platů učitelů v regionálním školství do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy v Česku, která v letošním prvním čtvrtletí činila 27.889 Kč. Premiér a ministerstvo školství je v tom podporují. Navýšení platů učitelů v regionálním školství o 15 procent by znamenalo růst výdajů v příštím roce o 11 miliard korun. Na platy nepedagogických pracovníků ve školství chtějí odbory další dvě miliardy korun navíc.
Zástupci vysokých škol trvají na růstu svého rozpočtu o 4,5 miliardy korun proti loňskému roku. Usilují o peníze na platy akademiků, stipendia doktorandů a na podporu studijních oborů, o jejichž absolventy je největší zájem.

Vláda bude o rozpočtu jednat 4. a 11. září 

Pokud by 15 procent navíc dostali i vysokoškolští učitelé, zvedli by se výdaje rozpočtu o 2,5 až tři miliardy korun. Ministr financí zatím počítá s růstem rozpočtu vysokých škol o 700 milionů korun proti letošnímu roku, což je podle akademiků nedostatečné.
Vláda bude o rozpočtu na příští rok jednat zřejmě 4. a 11. září. Odbory doufají, že se jim podaří ji o nutnosti navýšení platů přesvědčit. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka zatím nechtějí nevyhrožovat stávkou, rozhodnou se až podle výsledku jednání vlády.