Stavební úřad Prahy 3 vydal koncem ledna stavební povolení na Viktoria Center, které se bude rozkládat na nezastavěných pozemcích mezi ulicemi Seifertova a Krásova. „Od 13. února běží 15denní lhůta pro podání případného odvolání. Po uplynutí této lhůty může nabýt právní moci a stavba může být zahájena,“ sdělila Pražskému deníku Michaela Luňáčková, mluvčí Prahy 3.

V těsné blízkosti fotbalového stadionu FK Viktoria Žižkov tak zřejmě brzy vyrostou bytové domy se 199 byty a ateliéry, vnitroblokem a 3800 metrů čtverečních komerčních ploch. „Bytový dům vytvoří vzdušný zelený vnitroblok sloužící k relaxaci,“ popisuje developerská firma CTR Group a dodává, že projekt počítá s výstavbou garsonek, ale i prostorných 4+kk s terasou a výhledem na Pražský hrad i zelenou plochu fotbalového hřiště. Stavba počítá také s parkovacími místy pro obyvatele i zákazníky plánovaných obchodů, opravou chodníku a lepšími tribunami pro fotbalové diváky.

Místní obyvatelé ovšem nejsou podle reakcí na sociálních sítích příliš nadšeni výslednou vizuální podobou budov. „Projekt jsme zdědili po minulém vedení radnice a na stavebním povolení už je razítko, takže v tomto bodě nic nezmůžeme. Stavba sice není příliš originální, zároveň však má své kvality a nepohoršuje mě,“ okomentoval návrh Matěj Žaloudek (Strana zelených), předseda výboru pro území rozvoj Prahy 3.

Bude místo na autobusy fanoušků?

Parkovací místa jsou jedním z bodů, o kterých chce radnice s developerem ještě jednat. Důvodem jsou obavy o dostatečnou kapacitu parkovišť pro fotbalové fanoušky momentálně druholigového mužstva a jejich soupeře. To potvrdil i místostarosta třetí městské části Jan Materna: „O tomto bodu se snažíme s developerem ještě jednat, na příští týden máme naplánovanou schůzku.“

S novými bytovými domy zmizí ze Žižkova i poslední připomínka Žižkovské teplárny, která stávala na místě dnešního fotbalového hřiště, Domu odborových svazů a Vysoké školy ekonomické. Z plynárny s devíti komíny sloužící mezi lety 1867 až 1926 byla většina zbourána již ve třicátých letech, odolávala pouze jedna zeď ve svahu v ulici Krásova.