A došlo i na ně. Včera se po dlouhé době mohly otevřít některé provozovny řemeslníků a zároveň za dodržování přísných hygienických opatření i pořádat farmářské trhy.

Jedním z takových je i provoz v Hale 22 v Pražské tržnici, kam byli lidé zvyklí chodit po mnoho let. Nakoupit zde vždy mohli čerstvou zeleninu, ovoce, květiny či sazenice. Po zavření prostoru podle vládního nařízení 12. března budova osiřela. Většina prodejců a pěstitelů zeleniny tak přišla o možnost prodávat svou úrodu právě na začátku sezony.

Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ilustrační foto.
Méně stánků a bez občerstvení. Farmářské trhy v Praze opět otevírají

Hala zůstává zavřená i nadále, ale prodejci se z ní ode dneška dočasně přesunuli na nedávno uvolněná a opravená prostorná korza před ní. Zeleninový trh bude otevřen od pondělí do soboty od 8.00 do 17.00 hodin.

Vrátí se zákazníci?

„Je velká škoda, že jsme my prodejci a pěstitelé přišli o odbyt zboží přes Velikonoce. Zavření pro nás bylo hrozné, ztratili jsme dennodenní kontakt se zákazníky a máme obavy, jestli se ti stálí vrátí zpátky. Byli jsme také navázaní na spoustu restaurací, které od nás odebíraly zboží a jsou stále zavřené. Jsme tedy moc rádi, že se trh v této formě otevře, přizpůsobíme se samozřejmě všem nařízením,“ komentuje současnou situaci pan Buchal, zemědělec a prodejce v Hale 22.

Hala 22 v Pražské tržnici v Holešovicích umožní v době koronavirové epidemie prodej u vstupů, tedy přes výdejní okénko.
Hala 22. Pražská tržnice umožní prodej přes okno. Farmáři: Vláda nemá koncepci

Prodej na venkovním trhu probíhá za přísných hygienických a bezpečnostních podmínek – na místě není k prodeji žádné občerstvení k okamžité konzumaci, farmáři a zákazníci musí dodržovat rozestupy, nošení ochranných pomůcek a používání dezinfekce.

Návrat k normálu? Snad 8. června

Do prodeje venku se zatím zapojilo zhruba 35 prodejců, kteří běžně své zboží na Holešovických trzích nabízejí, k dostání tak je ovoce a zelenina, bylinky, sazenice, květiny, drůbež, uzeniny, med, ořechy, asijské potraviny a další zboží. 

Venkovní tržiště bude otevřené do té doby, než bude možné obnovit běžný provoz oblíbených Holešovických trhů v Hale 22 v Pražské tržnici – podle současných informací tedy zřejmě do 8. června 2020.

Pražská tržnice v Holešovicích.
Pražská tržnice může být jako Borough Market. Ale kam s prostitutkami?