Dárky pro opuštěné seniory, vitaminové tablety i dětský tábor pomůže v hlavním městě zaplatit Tříkrálová sbírka, která se konala první dva lednové týdny. Vybrané peníze se budou dělit podle předem zveřejněného klíče.

close Tříkrálová sbírka v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

„Z celkového výtěžku pomáhá 65 procent přímo v regionu, 15 procent využívá na své projekty diecézní Charita, 10 procent putuje na pomoc potřebným do zahraničí, 5 procent jde na celostátní projekty a 5 procent pokrývá režii sbírky,“ uvedl mluvčí Charity ČR Jan Oulík.

Záměry sbírky se vždy vyhlašují předem

V pražské arcidiecézi, pod níž ovšem spadají i střední Čechy, se podařilo vybrat 7,2 milionu korun. Jednotlivé pražské organizace získaly dohromady necelou polovinu z této částky, konkrétně 3,4 milionu. „Záměry, na které se v daném roce vybírá, jsou předem oznámeny a jsou uvedeny na našich webových stránkách www.trikralovasbirka.cz,“ poznamenal Oulík.

Například farnost Nanebevzetí Panny Marie z Dolních Počernic chtěla získat šest tisíc korun, aby se příměstského tábora mohly účastnit i děti z chudých rodin. Nakonec se v kasičkách sešlo dohromady 18 420 korun. Farnost svatého Jakuba Staršího ze Zbraslavi zase chtěla vybrat 21 tisíc korun na pojízdné polohovací křeslo pro postiženého muže. Lidé v této oblasti přispěli celkem 114 613 korun.

Podporu získaly desítky dalších projektů 

Ostatně na všechny předem zveřejněné projekty se podařilo vybrat dost financí. Děti, které s rodiči navštěvují farní Charitu v Kyjích, se tak mohou těšit na nový herní koutek, jejich vrstevníci z turistického oddílu při Dětském domově v Unhošti čekají nové výlety, studenti Křesťanského gymnázia v Hostivaři získají vybavení do školního klubu a střediska volného času. Finanční podporu získaly i desítky dalších projektů.

Děti poznají, že pomáhat může každý 

Po celé republice se do koledy zapojilo přes 60 tisíc dobrovolníků, kteří v převleku tří králů vybrali 112,2 milionu korun.

„Prakticky všichni jsou děti v doprovodu starších kamarádů, často čerstvých držitelů občanských průkazů. Se sbírkou pomáhají ve svém volném čase. Díky koledě poznávají, že kolem nás jsou lidé, kteří potřebují pomoc druhých. Že pomáhat může každý a že je to běžné,“ pronesl Oulík.

Dalších 1,8 milionu darovali lidé během Tříkrálového koncertu. Dohromady se tedy podařilo vybrat 114 milionů korun, loni to bylo sto milionů.