Nových bytů v Praze je přitom čím dál tím méně. Z 5500 na začátku minulého roku je jich jen něco přes 4 tisíce. Je tedy možné, že jejich nabídka bude i nadále klesat. Ačkoli se na první pohled zdá, že z 5500 bytů je z čeho si vybírat, skutečnost je taková, že spousta z nabízených bytů se dostala mimo příjmové možnosti běžných domácností. Reálná nabídka cenově dostupných bytů s cenami do 60 tisíc za metr čtverečný se tak pohybuje kolem 500 korun.

Až 160 tisíc lidí do roku 2030

V minulém roce vzrostl počet bytů, které úřady povolují. Základna roku 2016 je ovšem tak nízko, že ani 300procentní nárůst povolení aktuální poptávku neuspokojí. Dle strategického plánu by se to metropole mohlo do roku 2030 přistěhovat až 160 tisíc lidí. Při průměrné pražské domácnosti čítající 2,1 obyvatele na byt, by bylo potřeba jen pro tyto nové obyvatele ročně postavit kolem pěti až šesti tisíc nových bytů.

To je v Praze zatím nereálné. Např. loni jich bylo za tři čtvrtletí dokončeno necelých čtyři tisíce. Velká většina z nich je ovšem už stejně předem vyprodaná. Mnoho by možná ani nepomohla obnova pražského bytového fondu, který má průměrné stáří přes 60 let.

Nárůst cen 

V hlavním městě je přes šest set tisíc bytů a necelých šest tisíc nově postavených. Zásoby povolení z minulých let, ze kterých loni žili developeři se pomalu vyčerpávají. I letos tak může dojít k nárůstu cen, podle všeho nejméně o pět procent. Růst bude způsoben omezující se nabídkou.

I nadále ovšem budou domácnosti investovat do vlastního bydlení. Stále se to vyplatí. Tedy až do doby než budou splátky hypotéky dražší než nájemné. Zablokovanou situaci v Praze neumožňuje nyní řešit koaliční smlouva. 

„Takže je před námi další promarněný rok. Snad ale v letošních komunálních volbách lidé pochopí a dají jasně najevo, že jen líbivé řeči nejrůznějších aktivistů, které vedly k totální paralýze města, nemohou být přijatelným politickým programem. Volání po změně už je snad znát. Nasvědčují tomu výsledky parlamentních voleb. A vzhledem k tomu, jak negativně dopadá aktuální situace na dostupnost bydlení pro střední třídu, si snad i politici uvědomí, že město nemůže žít jen ze své podstaty a stát se skanzenem pro turisty," řekl Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group, a. s.