Investor se tedy rozhodl předtím, než projektant začne rozkreslovat interiér domu, poradit s odborníky. Vydal se do realitní kanceláře, která se specializuje na luxusní nemovitosti. K jeho překvapení mu makléř začal rozmlouvat nejen velké dispozice, ale nedoporučil mu ani výstavbu bytů za účelem prodeje. „Chcete-li něco nadstandardního, stavte nájemní bydlení,“ zněla rada. Často slýchané zprávy o nedostatku bytů, na které se stojí pořadníky, v tu chvíli vzaly za své.

Prostory pro developerský projekt Smíchov City mezi Smíchovským nádražím a Knížecí.
Výstavba v Praze 5 trochu jinak. Některé projekty se nejspíš změní

„Letos vnímáme nejen omezení počtu realizovaných prodejů, ale také citelné ochlazení samotné poptávky. Zatímco dřív bonitní klienti kupovali i několik bytů ročně, nyní vyčkávají. Zkrátka nabídkové ceny odmítají. Důvodem je nepříznivá návratnost investice i nedůvěra v další rychlý růst cen. Zejména ti, kteří se nemovitostmi už předzásobili, další nákupy pečlivě zvažují,“ popisuje Denisa Višňovská z realitní kanceláře Lexxus.

Zájem o koupi nadstandardních bytů tak významně klesá poprvé za deset let. Za poslední rok si přitom prémiové nemovitosti připsaly patnáctiprocentní zhodnocení, což bylo nejvíc za uplynulých 25 let. A takový skok v cenách už odrazuje lidi hledající byty na investici i k vlastnímu bydlení.

Prodeje nemovitostí trvají déle

Opadnutí poptávky je patrné v širším centru města v Praze 5, na Vinohradech, částech Prahy 3 a v Praze 6. Déle trvají i prodeje luxusních nemovitostí na nejlepších pražských adresách. Podle Lexxusu ale zatím nedochází k plošnému zlevňování, slevy se spíš pohybují v jednotkách procent.

„Ještě loni nebyla jednání o ceně příliš četná. Letos jsou běžná. Prodávajícím doporučujeme argumenty druhé strany zvažovat. Určitě není potřeba byt za třináct milionů prodávat za devět. Ale významnější snížení ceny může být opodstatněné. Trh dokáže pochopit meziroční zhodnocení kolem pěti procent. Patnáct procent za jediný rok bylo zkrátka příliš,“ vysvětluje Višňovská.

Ředitel IPR Petr Hlaváček.
Budoucí radní Hlaváček: Prioritou jsou brownfieldy a územní plán

Ještě nedávno zajišťoval návratnost investice prostý růst trhu. Podržet si byt jen dva roky znamenalo dosáhnout zhodnocení v desítkách procent. To už se nebude opakovat. Návratnost negativně ovlivňují také dražší hypotéky. Zatímco loni mohli bonitní klienti dosáhnout na úrok kolem 1,5 procenta ročně, dnešní sazby začínající na 2,5 procenta už tak zajímavé nejsou.

Jak konstatuje Lexxus, z realistického investičního výnosu kolem tří procent ročně ukousne hypotéka příliš velkou část. Na hypotéky navíc nedosáhnou cizinci, kteří nemají příjem v České republice. Banky je vyhodnocují jako rizikové a rozhodly se jim nadále úvěry neposkytovat.

Ohňostroj k 100. výročí vzniku Československa.
Společné století v pěti obrazech. Oslavy v Praze vyvrcholily ohňostrojem