Od developerské firmy HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka koupila PSN pozemek na Vinohradské ulici vedle Českého rozhlasu, na němž do roku 2019 stál nápadný soubor tří objektů Transgasu.

Za atraktivní parcely v sousedství Václavského náměstí zaplatila PSN 870 milionů korun. Postavit tam plánuje byty, kanceláře i obchody. „Jedná se o nyní nevyužitý prostor s obrovským potenciálem, pozemky v takto lukrativní lokalitě už prakticky neexistují. Naším záměrem je postavit budovu, která bude svým výrazem respektovat výjimečnou polohu v centru, a zároveň bude mít vlastní silný příběh,“ uvedl ředitel akvizic PSN Pavel Citta.

Transgas jako součást arogantní koncepce

Zbouraný komplex ze sedmdesátých let, umístěný mezi ulicemi Vinohradská a Římská, se stal typickým příkladem brutalistické architektury. Byl společným dílem architektů Jindřicha Malátka, Ivo Loose, Zdenka Eisenreicha a Václava Aulického.

Až do roku 2014 ho vlastnil elektrárenský gigant ČEZ, který jej prodal firmě HB Reavis. Ta po dvou letech oznámila záměr nemovitosti bývalého Plynárenského centrálního dispečinku zbourat a nahradit převážně kancelářskou budovou podle návrhu ateliéru Jakub Cigler Architekti. Tehdy developer odhadoval jako termín dokončení rok 2021.

Renomovaný architekt Jakub Cigler návrh nové budovy obhajoval tím, že přispěje k propojení Nového Města a Vinohrad. „Budova Transgasu byla navržena jako solitér do blokové vinohradské zástavby a bez ohledu na její architektonické kvality nebo nekvality se stala součástí arogantní koncepce související s výstavbou severojižní magistrály. Ta podle tehdejších záměrů měla doslova vykosit po svém obvodu zhruba dvě stě metrů široký pás, obklopený obdobnými solitérními stavbami,“ vysvětloval Cigler.

Praha komplex nekoupila

Chystaná demolice vyvolala velkou vlnu nesouhlasu části památkářů a Klubu za starou Prahu, kteří usilovali o prohlášení Transgasu za kulturní památku. Rozporuplně se k bourání stavěla i veřejnost.

Ještě na začátku roku 2019 jednalo se společností s HB Reavis o možném odkoupení komplexu dokonce hlavní město. Jednání však ztroskotala na ceně. Chvíli pak zaznívaly z magistrátu hlasy o tom, že by Praha mohla najít soukromého investora, který by jí s koupí pomohl. Vzápětí však na Vinohradskou 8 dorazily bagry a začala demolice.