Zpočátku bylo nejdůležitější nositele a šiřitele viru odhalit pomocí testování. V současné době po vyvinutí vakcín probíhá i masivní očkování. A všechny tyto úkony je potřeba někde provést, tedy najít pro ně vhodné místo.

Problémem bylo, především mimo velká města, přiblížit tato centra obyvatelstvu a zvýšit jejich počet. Jednou z cest se stalo zřizování těchto stanovišť v mobilních kontejnerech.

U Šlechtovy restaurace je od začátku léta 2020 dočasné bistro, než bude dokončena rekonstrukce.
U Šlechtovy restaurace je dočasné bistro. Jak hodnotí černý kontejner místní?

A zde svou troškou do mlýna přispěla i společnost Variel ze Zruče nad Sázavou. „Chtěli jsme v boji s pandemií pomoci. A protože se kromě jiného zabýváme i výrobou speciálních kontejnerů pro armádu, bylo hned jasné, jakou cestou se vydáme,“ říká šéf firmy Roman Výborný. Vyvinuli proto kontejnery Anticovid Point 3in1.

„Odběrné místo s okamžitým vyhodnocováním testů na viry je tvořeno certifikovaným kontejnerem ISO 1CC, k němuž jsou připojeny stany, které slouží jako čekárna a odběrné místo pro odběr biologických vzorků od pacientů. Tyto vzorky jsou do laboratoře předávány malým okénkem tak, že pacienti jsou po celou dobu zcela izolováni od prostoru laboratoře. Kapacita laboratoře je až několik tisíc vzorků denně,“ vysvětluje Výborný.

Příprava provizorní nemocnice pro 500 pacientů, která má kvůli koronaviru vyrůst v areálu letňanského výstaviště v Praze.
VIDEO: Armáda v Letňanech postaví polní nemocnici pro 500 pacientů

Velkou výhodou je, že místo lze přizpůsobit pro lidi, kteří přijdou pěšky i pro ty, kteří přijedou automobilem. Případně lze zvolit kombinaci obojího zároveň.

„Tuto sestavu lze beze změny (maximálně s doplněním o mrazicí boxy dle nároků vakcíny) použít jako očkovací centrum. Certifikovaný kontejner zaručuje přepravitelnost celého komplexu (složeného v kontejneru) jakýmikoliv prostředky určenými pro přepravu kontejnerů ISO, a to kdekoliv na světě,“ uzavírá Výborný.