U bílých i růžových vzorků podle něj bude dominovat svěžest a ovocnost. „Červená vzhledem ke kratší době na výrobu budou hodně svěží, mladistvá a živá. To znamená v mnoha ohledech výrazně jiná než vyzrálá vína straších ročníků," zmínil Babisz.

S ohledem na vývoj epidemie a vládní opatření vyrobí letos podle předpokladů vinaři Svatomartinského o zhruba tři sta tisíc lahví méně než loni, tedy kolem dvou milionů. Pokud se situace nezlepší a restaurace zůstanou uzavřené i po 11. listopadu, dodají vinaři na trh asi o pětadvacet procent méně Svatomartinských vín ročníku 2020.

Hospoda, ilustrační foto
Hospody dostaly další ránu. Na vesnicích se bojuje o ty poslední

Lidé musí letos oželet i některé tradiční akce, které se konají u příležitosti svátku svatého Martina na jihu Moravy. „S ohledem na zpřísněná opatření se neuskuteční tradiční Svatomartinský košt v Brně. Provoz restaurací bude v nejlepším případě výrazně omezený,“ sdělil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Svatomartinský přípitek

I tak by si ale nadšenci svatomartinský přípitek neměli nechat vzít. „Hezké chvíle se dají zažít i doma. Víno si lidé mohou objednat prostřednictvím e-shopů našich vinařů nebo koupit v obchodech, jídlo pak třeba prostřednictvím donáškových služeb. Tento způsob oslavy svatého Martina je nejenom bezpečný, ale zároveň poslouží jako podpora našim vinařů a restauratérů, kteří teď věrnost svých zákazníků potřebují,“ poznamenal Machovec.

Zámecký svatomartinský košt v Králově Dvoře.
Ochutnávka vín se přesouvá do obýváků. Svatomartinské víno letos přiveze kurýr

Hrozny pro Svatomartinská vína vinaři sklízejí od poloviny září. „Z dlouhodobého hlediska se letošní ročník jeví jako normální, ale oproti minulým letům, kdy byly průměrné teploty o minimálně dva stupně vyšší a réva tedy dozrávala dříve, jsme o dva až tři týdny pozadu,“ uvedl Babisz.