Zájem o tyto stavby přitom výrazně roste, výrobci lisovaných slaměných panelů proto zvyšují výrobu. „Zaznamenali jsme zvýšenou poptávku jak na tuzemském trhu, tak i v zahraničí. Výroba nám loni stoupla o pětatřicet tisíc metrů čtverečních,“ říká Jan Bareš, jednatel společnosti Ekopanely CZ z Jedousova u Přelouče na Pardubicku. Loni společnost dodala na trh rekordních 135 000 metrů čtverečních.

Panely lisované pod vysokým tlakem z vláken obilné slámy jsou kromě výstavby rodinných domků využívány i jako náhrady sádrokartonu k různým přestavbám nebo budování podkrovních bytů.

Stý slaměný dům ve Zlatníkách je hotelového typu. „Z architektonického hlediska se jedná o zdánlivě neatraktivní dům, ale využitím velké prosklené plochy na jižní straně domu a izolační vrstvy z ovčí vlny mezi panely je dosaženo výborných tepelně izolačních vlastností,“ říká Miroslav Kršek, majitel českobudějovické společnosti Ekopanely CB, která stavbu realizovala.

Dům o ploše 150 metrů čtverečních je tak podle něj energeticky úsporný. Za přednost staveb ze slaměných panelů považuje jejich variabilitu. Ze slaměných panelů se dá postavit každý dům jako originál podle požadavků stavebníka,“ zmínil. Výhodou je i rychlost montáže, ta trvá zhruba dva měsíce.

Firma Ekopanely CZ loni nakoupila a nalisovala zhruba 19 000 balíků slámy na ekopanely o hmotnosti 5700 tun. Letos již má tolik objednávek z Česka i ze zahraničí na další domy, že musí postavit další výrobní linku a zvýšit produkci.