„Před vypuknutím pandemie jsme dokončili přes 300 bytů ve dvou pražských projektech a za normálních okolností bychom je v těchto dnech předávali našim klientům,“ říká Lukáš Maděra ze společnosti Skanska Reality.

Developer se snaží předání odložit na dobu, až skončí mimořádná opatření. „Pro některé je však převzetí urgentní záležitost, protože už vypověděli nájemní smlouvy ve svých stávajících domovech,“ pokračuje Maděra. A tak firma po konzultaci s právníky přišla s takzvaným bezkontaktním předáním nemovitostí.

„Klienti přicházejí maximálně ve dvou a bez dětí mladších 15 let. Před vstupem ke dveřím Skanska Home Center si, stejně jako naši zaměstnanci, nasadí ochranné prostředky. Ve vchodových dveřích je umístěn stůl pro podpis kupní smlouvy, návrhu na vklad vlastnického práva a případně formuláře daňového přiznání,“ popisuje Maděra.

Bezkontaktní návštěvy

Byt pak noví majitelé přebírají izolovaně. „Před vstupem do domu je klientovi předán v papírové obálce klíč od vstupních dveří do bytové jednotky, telefonický kontakt na zástupce Skanska Home Center a základní informace. Následně se klient sám přesvědčí, že v bytě nejsou vady,“ vysvětluje Maděra.

S minimálním kontaktem uskutečňují předávky také ve Finepu. „Za splnění všech hygienických a dalších doporučovaných podmínek jsme v posledních 14 dnech předali více než 140 bytů v osobním vlastnictví a podepsali smlouvy téměř ke všem družstevním bytům ve dvou domech, obojí v projektu Malý háj,“ potvrzuje mluvčí developera David Jirušek. „I náš obchod se přizpůsobil, máme speciální místo pro setkávání pro klienty, pravidelně ho dezinfikujeme, tužky měníme po podpisu, máme skleněnou přepážku,“ přibližuje Jirušek.

Finanční ztráty developerů

Od podpisu kupní smlouvy k otevření dveří od nového domova však nyní uplyne delší doba než obvykle. Lhůty pro zapsání do katastru nemovitostí se totiž vzhledem k omezeným úředním hodinám prodloužily.

Podle čerstvého průzkumu společnosti CEEC Research už pocítilo finanční ztráty 72 procent tuzemských developerů. Očekávají zhoršení letošního hospodářského výsledku o 15 procent. Pandemie měla dopad na obchodní činnost všech dotázaných, zejména co se týká poptávky po nemovitostech. Dále situaci zkomplikovalo prodloužení lhůt kvůli omezené činnosti veřejné správy nebo odložení plateb ze strany zákazníků. Se zrušením zakázky se setkala desetina ze 45 dotázaných firem.