Od poloviny roku 2023 by tak v souladu s novým stavebním zákonem vznikl pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad (SOSÚ). V praxi by to znamenalo, že nová „pyramida“ stavebních úřadů vybudována nebude a stavební úředníci zůstanou tam, kde jsou dnes. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) by nová soustava stavebních úřadů, která měla původně vzniknout, byla zbytečně drahá a nepraktická. „Stále ale platí původní plán, že si stavebník jen podá žádost a stavební úřad si veškeré záležitosti obstará sám, což zásadně ovlivní i digitalizace,“ uvedl v závěru března ministr.

Ministerstvem předložená novela mimo jiné zachovává Specializovaný a odvolací stavební úřad pro strategické a rozsáhlejší liniové stavby, který bude rozhodovat o takzvaných vyhrazených stavbách, tedy o velkých infrastrukturních projektech, dálnicích, elektrárnách atd. Na SOSÚ by pak měli pracovat lidé specializovaní pouze na tento typ staveb. Zaveden by také měl být institut jednotného environmentálního povolení.

Jednostranný návrh

Podle Asociace developerů ale příprava zadání i samotný obsah návrhu novely stavebního zákona probíhala v netransparentním prostředí a bez potřebné diskuse s odborníky či zástupci těch, kterých se legislativa týká. „Se zveřejněným materiálem se musíme detailně seznámit, nicméně už teď můžeme konstatovat, že například vytvoření nového superrazítka v podobě takzvaného environmentálního povolení nedává naději, že by nás čekalo zjednodušení procesu," uvedl Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů.

„Současná politická reprezentace s námi - navzdory našim opakovaným výzvám k setkání a diskuzi - v podstatě odmítá komunikovat," konstatovala Hana Landová, předsedkyně Sekce územního a regionálního rozvoje Hospodářské komory ČR.

V podobném duchu hovoří i Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. „Je pro nás nepříjemným překvapením, že pan ministr Bartoš nejednal se svazy a odborníky a že vznikl návrh, který je zcela odtržen od praktických zkušeností a potřeb. O to více v době, kdy z důvodu nedostatku materiálu, růstu cen i chybějící pracovní síle čelíme bezprecentní krizi ve stavebnictví. Přicházet nyní s dalším razítkem v podobě environmentálního povolení, které bude předcházet samotnému stavebnímu povolení a bude celý proces dále prodlužovat, je zcela nepřijatelné,“ dodal Nouza.

Přípravu vládní novely stavebního zákona naopak vítá Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Její předseda Robert Špalek ministrovi nedávno předal analýzu problémových míst nového stavebního zákona. K nim podle ČKAIT mimo jiné patří snížená ochrana veřejného zájmu; Komora trvá i na jednotném systému stavebních předpisů pro celou Českou republiku.