„Trh s bydlením táhnou především Praha a Brno. Obě aglomerace, které jsou významným zdrojem pracovních příležitostí, vyvolávají navíc zvýšený zájem o bydlení u svých sousedů. Jak v případě nových bytů, tak i těch starších, patří Jihomoravský a Středočeský kraj k těm oblastem, kde jsou ceny za starší bydlení jedny z nejvyšších," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Ostatní kraje 

Průměrná cena starších bytů v metropoli je asi o 160 procent vyšší než v případě srovnání s mimopražskými regiony. Druhý je Jihomoravský kraj (50 652 korun), Středočeský (40 583 korun) a Plzeňský kraj (37 690 korun). Nejlevnější starší byty lze naopak pořídit na Ústecku v Moravskoslezském (20 207 korun) a Karlovarském kraji (28 509 korun).

„Významnou skupinu starších bytů, které jdou do prodeje, představují byty v panelových domech. V Praze 4 a 5 jich je relativně dost, a proto také představují z pohledu celého hlavního města lokality, kde se dá takové bydlení sehnat o mnoho snadněji, než je tomu v jiných městských částech. Kvalita takových bytů bývá ale relativně nízká, čemuž odpovídají také jejich ceny,“ doplňuje Soural.

Byty v nabídkách 

Nejdražší byty v metropoli lze pořídit v Praze 1 a to za průměrnou cenu 157 148 korun za metr čtvereční. Nejlevnější byty jsou naopak na Praze 4. Analýza společnosti Trigema evidovala ve třetím čtvrtletí v Praze 7270 a v regionech 46 650 starších bytů. Nejvíce se jich prodávalo v Moravskoslezkém kraji (skoro 8700), nejméně na Vysočině (asi 500). Ve sledovaném období se nabídka v metropoli soustřeďovala na Prahu 4 a 5.