„Shodli jsme se, že není možné na někoho zapomenout,“ řekl Sobotka. Odmítl také výtky, že by vláda zvyšovala platy pouze ve volebním roce. „Neřešíme to na poslední chvíli. Přidávat jsme se snažili každý rok,“ zmínil Sobotka.

Milan Chovanec
Chovanec chtěl pro vnitro tři miliardy navíc, dostal jednu. Chce dál jednat

Rovněž odmítl návrhy některých koaličních partnerů, že by policisté nebo hasiči neměli dostat přidáno, protože se jejich platy v poslední době zvýšily dostatečně.  Také odbory, které kvůli jednáním o platech ve veřejné sféře vyhlásily stávkovou pohotovost, trvají na 10procentním nárůstu oproti současnosti.

O kolik si polepší

Profese Průměrný měsíční plat nyní Plat od listopadu
Policista 35 774 Kč  39 351 Kč
Hasič 27083 Kč   29791 Kč
Požární technik 28118 Kč 30929 Kč

Bachař

24605 Kč 27066 Kč


Podle Sobotky se Chovancovi v končícím volebním období podařilo stabilizovat situaci bezpečnostních sborů. Připomněl, že současná vláda vrátila peníze, o které jejich příslušníci přišli v době škrtů vlády Petra Nečase. Celkem za čtyři roky Sobotkova vláda bezpečnostním sborům přidala 25 procent, což podle premiéra představuje průměrně 5000 korun hrubého.

Výdělky policistů, hasičů a dalších členů bezpečnostních sborů se naposledy zvyšovaly letos v červenci o desetinu. Policejní sbor má zhruba 40 tisíc lidí, hasičů je přes 9700. Průměrný plat u policie i hasičů byl před zvýšením kolem 35 tisíc korun.

Poslanecká sněmovna 6. září v Praze rozhodovala o zbavení imunity kvůli kauze Čapí hnízdo u poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
Čapí hnízdo: Sněmovna vydala poslance Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání

Premiér s Chovancem mluvili také o mezeře v rozpočtu vnitra na příští rok, který zatím činí 66,7 miliardy korun a chybí v něm podle ministra zhruba 3,4 miliardy. Podle Chovance jde o výdaje navíc, které vznikly například kvůli schválení některých zákonů nebo zavádění evropských norem.

"Vize ministerstva financí, že nebude pokrývat náklady, které vzniknou na základě nové legislativy, mi přijde zvláštní. Pokud by ministerstvo u nás chtělo škrtat v investicích, tak to je samozřejmě k debatě," řekl Chovanec. Dodal, že se bude dál jednat o tom, aby ministerstvo peníze získalo.

Pochvala pro Chovance

Čtyřleté působení Chovance premiér chválil. „Přišel s potřebným nasazením a vůlí něco změnit," prohlásil. Uvedl, že vnitro muselo za mandátu současné vlády reagovat na zhoršenou bezpečnostní situaci kvůli teroristickým útokům a migrační krizi v Evropě. „Podařilo se nám udržet bezpečnostní situaci plně pod kontrolou,“ řekl Sobotka.

Poslanecká sněmovna 6. září v Praze rozhodovala o zbavení imunity kvůli kauze Čapí hnízdo u poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
ANO oslabí a Babiš nebude premiérem, řekl politolog Valeš Deníku

Z domácích témat premiér vyzdvihl práci vnitra po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, vytvoření auditu národní bezpečnosti nebo schválení koncepce rozvoje policie na příští čtyři roky. Uvedl také, že každým rokem klesala kriminalita nebo že se podařilo zastavit privatizaci České pošty.

Podle opoziční poslankyně Jany Černochové (ODS) však jsou v bezpečnostních sborech problémy. Trpí podle ní odchody policistů, nedostatečnou motivací nebo špatnou vybaveností. "Domnívám se, že v uplynulých letech bylo možné řadu věcí udělat lépe a využít více také příznivé ekonomické situace a politické stability," uvedla Černochová.