Vzniká zde doslova nová čtvrť nazvaná Smíchov City. Jedná se o developerský projekt s celkovými náklady odhadovanými na 20 miliard korun. Právě probíhající první etapa ze čtyř by měla spolknout zhruba tři a půl miliardy.

Restaurace Oáza ve vestibulu nádraží Praha-Smíchov bude rekonstruována v rámci modernizace celé stanice.
Smíchovská „Mekka všech vágusů“ se mění. Nová Oáza chce zachovat Magorův odkaz

Její realizace se ujalo konsorcium firem Strabag, Aspira Construction a Instalace Praha. „První městský blok vyroste na křižovatce ulic Za Ženskými domovy a Nádražní. Vyroste zde 195 bytových jednotek, z nichž už za prvních šest měsíců od zahájení prodeje našlo přes 60 procent své majitele,“ řekl ředitel developerské firmy Sekyra Group Leoš Anderle. Jak dále uvedl, následovat budou kancelářská budova s rozlohou 10 000 metrů čtverečních a další bytový blok s 210 byty.

V místě bývalého nákladového nádraží má v rámci celého projektu vzniknout téměř 400 000 metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních nebo veřejných ploch včetně kilometrového pěšího bulváru. Jeho osa bude protínat siluetu Pražského hradu. Součástí jsou také škola a zelené plochy.

Dopravu vyřeší nový terminál

V jižní části téměř kilometrového pěšího bulváru ve druhé etapě projektu vyroste komerční čtvrť (business district) včetně kampusu pro Českou spořitelnu o celkové ploše 130 000 metrů čtverečních. Zároveň bude dostavěn celý bulvár a developer zahájí výstavbu parkových ploch.

Aktualizovaná vizualizace Terminálu Smíchov.
Praha schválila novou podobu Terminálu Smíchov. Změnila se střecha

Součástí celkového záměru jsou také infrastrukturní a dopravní investice. Bude vybudováno záchytné parkoviště pro autobusy a více než 1000 aut v sousedství smíchovského vlakového nádraží. Do něj se zároveň přesune podstatná část provozu z dnešního autobusového nádraží Na Knížecí. Tato investice, kterou realizuje hlavní město Praha, si vyžádá více než 2,5 miliardy korun. Správa železnic zároveň zmodernizuje budovu Smíchovského nádraží a jeho okolí přibližně za tři miliardy korun.