„Kdybychom nezískali příspěvek z evropských fondů, tak by si naše škola počkala na rekonstrukci možná ještě dlouhá léta, zvláště dnes, kdy se šetří každá koruna,“ poznamenává ředitelka školy Iva Macháčková. Podle ní se žádost o příspěvek z Regionálního operačního programu (ROP) Středočeského kraje podávala dvakrát, poprvé město Říčany neuspělo, podruhé už ano.

„Podnětem bylo, že jsme byli požádáni Krajským úřadem Středočeského kraje o vzdělávání dětí v dětském domově ve Strančicích. Ale vzhledem k tomu, že tamější děti patří k těžce mentálně i tělesně postiženým, nepřicházelo v úvahu, abychom je vozili k nám, protože škola nebyla bezbariérová. Takže v prvé řadě šlo o vybudování výtahu, ale pak se už raději přistoupilo k celkové rekonstrukci školy,“ vysvětluje ředitelka.

Škola v Nerudově, která je jednou ze čtyř základních škol v Říčanech a má statut školy praktické, dříve zvláštní, tak získala nové prostory pro cvičnou kuchyň, kde se děvčata i chlapci učí vařit, dokonale vybavené dílny, místnost pro počítačovou výuku a také nová sociální zařízení. Opravena byla i tělocvična, do níž nyní lze přímo sjet výtahem, kotelna a další místnosti. Hlavní změnou je však nová stanová střecha namísto původní ploché, pod níž vznikly dvě sborovny.

Slavnostní otevření

„Ceníme si hlavně toho, že se podařilo snížit původně plánovanou částku na rekonstrukci a že byl plně dodržen termín oprav,“ řekl včera při slavnostním znovuotevření školy říčanský starosta Vladimír Kořen. Ocenil také komplexnost oprav, jež budí dojem, že budova je skoro nová. Ale není tomu tak.

„Šetří se stále a od koruny. Například ne všude se dělaly nové omítky, jen malování, což bylo při pokládání nových elektrických rozvodů dost náročné,“ řekl Pražskému deníku Petr Špaček, který měl na starost stavební dozor.

Škola, která má maximální kapacitu 68 žáků, ji teď bude moci naplnit, aniž by se děti musely tísnit v malých prostorech. „Budeme tu mít dost místa i pro ty postižené děti. Navíc se na ně pamatuje při všech obvyklých činnostech. Například výtah, který sjíždí až do tělocvičny v suterénu, má výstup na obě strany, takže z něj lze vycházet i rovnou do zahrady,“ líčí další výhody ředitelka Macháčková.

Říčany investovaly do školství v poslední době opravdu velké prostředky. Další zce­la nová škola totiž vyrostla v Olivově ulici nedaleko proslulé Olivovy léčebny a na ni činily náklady asi 450 milionů korun. „Byla na to půjčka, která se bude splácet řadu let,“ říká Macháčková.

Slavit ale včera mohli v Říčanech i předškoláci. Jejich oblíbená mateřinka v Domažlické ulici byla totiž také včas dokončena – a tak mohla prvního září přivítat první děti. „Kolaudaci jsme stihli akorát na poslední chvíli 30. srpna,“ usmívá se ředitelka mateřské školy Čtyřlístek Šárka Skůpová. Do školky může nyní chodit až 127 dětí – o 15 více než dříve. Škola také usiluje o zdravý životní styl. „Jde nejen o stravování, pro něž jsou zčásti používány biopotraviny, ale o zdravý život vůbec, k němuž patří i pohyb a duševní hygiena,“ poznamenává ředitelka Skůpová, podle níž jsou velmi oblíbené i semináře na toto téma.