„Z celkové částky, která činní více než jednu miliardu korunu, komise navrhla uvolnit 812,5 milionu korun na financování akcí velkých městských částí Praha 1 – 22 a 462,6 milionu na financování akcí malých městských částí. Přibližně šedesát procent těchto finančních prostředků bude použito na projekty v oblasti školství," upřesnila náměstkyně primátorky pro oblast financí Eva Kislingerová s tím, že zbytek peněz je určen zejména na projekty pro sport, volný čas a veřejný prostor.

Nový bazén vyroste v Řepích 

Desítky pražských škol tak čekají opravy či rozšíření. Například v Radotíně se školáci dočkají krytého bazénu, který vznikne nedaleko oblíbeného přírodního koupaliště Biotop a bude otevřen i veřejnosti. Nový bazén vyroste i v Řepích jako součást velkého multifukčního sportovního centra, jehož stavba odstartovala předminulý týden.

Další peníze půjdou na vznik nového parku v Modřanech, revitalizaci náměstí na Žižkově či v Ďáblicích, opravu památkové chráněné Letenské vodárny nebo na komunitní centra na Barrandově a v Hloubětíně.

Aréna se bude přesunovat k hostivařskému nádraží 

Díky finanční injekci z magistrátu se řešení dočká i problém, který zatěžuje obyvatele Horních Měcholup. Tamní hokejbalová hala hlukem ruší lidi z okolních domů a radnice Prahy 15 se už roky pokouší ji přesunout jinam.

Dosud však na vybudování nové neměla peníze. „Sami bychom to nedokázali ufinancovat, dohromady máme na investice nějakých 12 milionů ročně," připomněl místostarosta Prahy 15 Milan Ducko.
Nyní dostane patnáctka na stavbu nové haly od magistrátu 15 milionů. „Aréna se bude přesunovat k hostivařskému nádraží, kde bude mimo obydlenou oblast a nebude rušit okolní obyvatele," doplnil místostarosta Ducko.

Komise hodnotila význam akce z celopražského hlediska 

Město z předložených 160 investičních záměrů podpořilo jen necelou polovinu. Kam peníze půjdou a kam ne rozhodovala pracovní skupina, ve které měly zastoupení všechny zastupitelské kluby.
„Komise při posuzování žádostí hodnotila například význam akce z celopražského hlediska, připravenost akce, rozestavěnost a výši spoluúčasti městské části. V případě, že šlo o investice směrované do škol, to, zda akce povede k navýšení kapacity mateřské nebo základní školy ve vztahu k očekávanému demografickému vývoji," zakončila náměstkyně Kislingerová.

Magistrát tímto krokem částečně reaguje na výrazný rozpočtový přebytek z loňského roku, díky kterému má dostatek hotovosti a vlastní velké investice, jako je stavba metra nebo městského okruhu, zatím nemá projektově připraveny. Zároveň čelí vedení města dlouhodobé kritice ze strany starostů, podle kterých jsou městské části podfinancované.

Peníze pro městské části. Infografika.