Za podpory starosty Prahy 4 Petra Štěpánka se pokusili výrobou a prodejem velikonočního zboží i pečených dobrot vydělat své první peníze. Každá ze dvou tříd utržila přes 12 tisíc korun. Použít je chtějí na zaplacení společného výletu.

Vedle odborníků děti celým projektem provázela i jejich třídní učitelka Eva Hendrychová. „Na jarmarku jsme společně dvě třídy čtvrťáků a hodně si to užíváme. Je to prostě velké finále neskutečně zábavného projektu. Děti na jarmark připravily různé dárkové předměty i jídlo - prodávají třeba párky v rohlíku, hrají na harmoniku, dělají show s padákem,“ popisuje.

Další jarmarky budou následovat

V projektu Abeceda peněz se děti podle ní naučily hlavně vzájemné spolupráci i schopnosti rozhodovat se za skupinu. „Učily se také hospodařit s penězi, jednat se zákazníky a zcela se vcítit do role prodavače. Jsem nadšená z toho, jak po celé ty dva měsíce i dnes krásně táhnou za jeden provaz,“ chválí si Hendrychová.

Další pražské děti, které se do projektu Abeceda peněz zapojily, jarmark čeká počátkem příštího a přespříštího týdne. Děti z hostivické ZŠ  jej budou mít 26. 3. od 14.30 do 17.30 na pobočce České spořitelny v ulici ČSL armády 17, školáci z Dino School pak 19. 3. od 15 do 17 hodin a 20. 3. od 15 do 17.30 na pobočce Sokolovská 1, Praha 8.

Děti se zadlužují

Projekt Abeceda peněz připravila pro děti v celé zemi Česká spořitelna. Školákům z prvního stupně se snaží vštípit znalosti správného hospodaření s penězi. Z posledního průzkumu České spořitelny totiž vyplynulo, že více než polovina pražských dětí už má zkušenost s půjčkou.

Přes čtvrtinu z nich se dokonce zadlužuje opakovaně. Zároveň se ukázalo, že více než polovina dětí v hlavním městě zná pouze platbu hotovostí. Výběr z bankomatu si vyzkoušelo jen každé páté dítě ve věku 12 až 14 let, platbu kartou v obchodě pak každé šesté. I proto se děti v rámci Abecedy peněz účastnily exkurze do banky, vyzkoušely si výběr z bankomatu a pod vedením odborníků se učily základy zdravého finančního plánování.