„Přispěje k tomu, aby se rodiče nebáli posílat děti do školy. O další spolupráci nyní jednáme s firmou,“ říká ředitel školy Michal Hájek.

Robot pracuje odpoledne poté, co odejdou žáci i uklízečky. „Ráno pak děti přijdou do vydezinfikovaných tříd. Zkoušeli jsme i dezinfekci ozonem, tento způsob je ale účinnější,“ říká Hájek.

Chytré zařízení, které svým vzhledem připomíná spíše vysavač než sci-fi postavy z Hvězdných válek, využívá intenzivní ultrafialové světlo, které vyzařuje z osmi zářivkových trubic. Dezinfekce zářením UV-C je známá už téměř sto let a běžně se používá k úpravě pitné vody.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček (vlevo) přebírá šek od prezidenta Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavla Smutného
ČVUT a pandemie: respirátor z PET lahve, robotický systém i plicní ventilátor

Přístroj si při práci nejprve místnost skenuje. Pak si data uloží do paměti a vytvoří z nich digitální mapu. Následně si označí všechny body, ve kterých se má zastavit, včetně doby nutné pro provádění dezinfekčních úkonů.

Ozáření jako od slunce

Z bezpečnostních důvodů nesmí být v jeho teritoriu přítomna žádná osoba. Pokud do něj někdo vstoupí, robot detekuje její pohyb a UV záření vypne.

„Kdyby došlo k ozáření člověka, je to, jako kdyby na něj působilo delší dobu silné UV záření ze slunce,“ říká Per Juul Nielsen, ředitel dánské firmy UVD Robots z koncernu Blue Ocean Robotics, jenž tuto techniku vyrábí.

Na dezinfikování místnosti o klasických rozměrech potřebuje 10 až 15 minut, přičemž vystřídá až šest různých pozic. Ve světě se tato novinka nejvíce využívá v nemocnicích, v kancelářích, nákupních centrech a na letištích.

Přístroje byly původně vyvinuty k eliminaci infekcí, které se opakovaně objevují v nemocnicích (například zlatý a kožní stafylokok). I když stojí 55 tisíc eur (tedy asi 1,48 milionu korun) nemocnicím se vyplatí. „Cena léčení osob, které se některou z patogenních bakterií nakazí, stojí v průměru tři tisíce eur. Návratnost investice v průměrné nemocnici odhadujeme na čtyři a půl měsíce,“ uvádí Nielsen.

Teď může speciální robot pomoci v boji proti nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru.

Škola. Ilustrační foto.
Návrat školáků v Praze? Dezinfekce ano, roušky nikoliv