Předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř očekává celkový letošní nárůst počtu cestujících okolo sedmi procent. Loni letiště odbavilo 12,03 milionu pasažérů.

Dopravci do Prahy posílali větší letadla 

Cestující na ruzyňské letiště nalákaly nové spoje, které ve třetím čtvrtletí loňského roku ještě nebyly v provozu. Jde například o spojení s Pekingem, Šanghají nebo Birminghamem.

Dalším důvodem růstu je to, že současní dopravci do Prahy posílali větší letadla či létali častěji na svých pravidelných linkách. Jde zejména o linky do Londýna či Amsterodamu, ale také třeba do exotické Dubaje.

O Dubaj byl zvýšený zájem

Nejoblíbenější destinací byl Londýn. Na linkách mezi Prahou a letišti Heathrow, Gatwick a Stansted bylo přepraveno 839.729 lidí. Mezi oblíbené metropole patří dále Paříž, Moskva, Amsterodam a Frankfurt.

Zvýšený zájem byl i o Dubaj, kam zamířilo o 26,5 procenta cestujících více, ale také Tel Aviv (nárůst o 16,6 procenta) nebo Barcelona (plus 12,8 procenta).

Kapacita do Soulu byla navýšena 

Největší počet přepravených cestujících zaznamenalo pražské letiště u Británie, následovalo Německo, Itálie, Francie a Rusko. Významně přibylo pasažérů z Nizozemska (28 procent), Spojených arabských emirátů (26,6 procenta) nebo z Finska (25,8 procenta.

Pražské letiště také odbavilo od ledna do září 50 tisíc tun nákladu, což je proti stejnému období loni nárůst o více než dvě pětiny. Tady se opět projevila nová linka do Pekingu, ale také navýšení kapacit do Soulu a noví přepravci UPS a Qatar Airways Cargo. Letošní přeprava nákladu by mohla vzrůst na 68 tisíc tun, což by bylo o 35 procent více proti loňskému roku.

Letiště prochází rekonstrukcí 

Letiště Praha je dceřinou společností Českého Aeroholdingu, který vznikl v roce 2011. Mateřská společnost sdružuje firmy vlastněné státem, které působí v letecké přepravě. Český Aeroholding nedávno prodal zbývající část svých akcií, necelých 20 procent, v Českých aeroliniích státnímu podniku Prisko. Po prodeji akcií ČSA se holding sloučí s Letištěm Praha, které je nyní nejvýznamnější z jeho dceřiných společností.

Letiště nyní prochází rekonstrukcí, která má zvýšit počet odbavených cestujících. Nedávno skončila rekonstrukce prvního terminálu, v srpnu letiště vypsalo výběrové řízení na přestavbu druhého terminálu. Začít se má příští rok. Kromě modernizace obou terminálů plánuje letiště do budoucna i proměnu veřejného prostranství před budovami.

Čtěte také: Pražské letiště podepsalo smlouvy s taxislužbami