Pražská strojírna je podnik s dlouholetou tradicí výroby, která sahá až do počátku 19. století. Hlavním předmětem její činnosti je vývoj a výroba kolejových konstrukcí a výhybkových systémů pro tramvajovou dopravu. Jinak řečeno, když s vámi v metropoli tramvaj na křižovatce odbočí, můžete si být jistí, že za to může výhybka z továrny ve Vinoři.

V prosinci 2020 byl ukončen provoz nádraží v Praze 10-Strašnicích, jehož oficiální název byl "Praha-Strašnice zastávka".
Koleje už mizí. Ve Strašnicích se rýsuje budoucí promenáda

A platí to nejen o Praze, tramvaje se po výrobcích dceřiné společnosti pražského dopravního podniku prohánějí v řadě evropských měst, v USA, Kanadě, Rusku, ale třeba i v Austrálii.

Po výrobě kolejí i šití uniforem

Strojírna ještě v původní podobě vznikla mezi Palmovkou a Invalidovnou a dlouho byla známa jako Rustonka, tedy firma Ruston a spol. vyrábějící bagry a říční stroje. Později nesla název Pražská akciová strojírna a posléze i Ústřední dílny Elektrických podniků Praha. Tehdy zde kromě výroby kolejí a oprav vozů dokonce švadleny šily uniformy pražských tramvajáků.

VÝLUKA. Rekonstrukce tramvajové trati v Chotkově ulici v Praze.
Jedna tramvaj za minutu. A koleje dostávají zabrat. Kdy výluka „odřízne“ Žižkov?

V roce 1994 se podnik transformoval na Pražskou strojírnu a na pomezí Libně a Karlína působil do roku 2007. Pak se přesunul do areálu v Praze 9 – Vinoři.

Podle slov generálního ředitele strojírny Roberta Masaroviče dnes dodává firma kompletní servis výhybkových systémů nebo třeba systémy odvodnění trati.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) prodloužil tramvajovou trať až ke stanici metra Pankrác. Zatím tu však mohou parkovat auta.
Z nové tramvajové tratě je parkoviště. Prodloužení kolejí brání i „řev místních“

„V letošním roce máme v plánu pokračovat v investicích zaměřených na zvýšení produktivity práce a bezpečnosti. K eliminaci prostojů ve výrobě přispívá moderní technologie a postupné obměňování starších strojů. Jednou z posledních větších investic bylo obráběcí centrum AXA, které výrobu zrychluje až o polovinu,“ řekl Deníku Masarovič.