Akimova, Andreev, Antonov. To jsou jména, jimiž začíná výčet majitelů bytů ve dvou velkých developerských projektech, lemujících Olšanskou ulici v Praze 3. Byty z projektu Central Park Praha prodávala realitní kancelář Lekvi s ruským majitelem a tomu odpovídá i převažující skladba obyvatel.

Cizinci kupující byty v metropoli. Infografika.Zdroj: Redakce

Doménou Britů je historické centrum 

Pro bydlení v mladší Residence Garden Towers si zájemci chodili přímo do klientského centra developera Central Group. V tomto projektu je poměr ruskojazyčných a českých jmen v katastru nemovitostí zhruba vyrovnaný. Naopak třeba obyvatele s anglosaskými jmény lze v žižkovských novostavbách spočítat na prstech.

Doménou Britů, ale i Francouzů či Italů je historické centrum Prahy a starší zástavba na Smíchově či v Praze 6. „Západní cizinci se zajímají prakticky jen o starší, takzvaně secondhandové nemovitosti a jejich rekonstrukce.

Tak trochu domácí klientela 

Nové bytové projekty nechávají až na výjimky bez povšimnutí,“ říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře Lexxus, která prodává jak developerské projekty, tak i starší luxusní nemovitosti pod značkou Lexxus Norton.

Naopak cizinci z Východu, pocházející z republik bývalého Sovětského svazu a Asie, jsou podle něho zhruba třikrát víc zastoupeni v nových projektech. Specifickou skupinu tvoří Slováci, které prodejci považují tak trochu za domácí klientelu.

„Západní a východní investoři se velmi liší. Ti ze západních zemí jsou zpravidla v oblasti nemovitostí velmi zkušení a vědí, co hledají. Téměř výhradně se zaměřují na samotné centrum metropole a nejbližší okolí, případně na zavedené luxusní rezidenční lokality. Předpokládají, že je to bezpečná investice a její hodnota poroste,“ vysvětluje Višňovský. Koupit novostavbu přímo v centru Prahy je téměř nemožné, a tak se tito investoři poohlížejí po starších domech a bytech.

Kupující z východu mají menší zkušenosti

„Zato investoři z východních zemí mají malé, nebo dokonce žádné zkušenosti z vyspělých trhů a často i omezený rozpočet. Především druhá okolnost je směruje dál od centra, kde je naopak větší příležitost vybrat si z nových bytových projektů,“ popisuje šéf realitky.

Tento trend pozoruje i analytik poradenské společnosti Deloitte Petr Hána. „Obecně kupující ze Západu dávají větší důraz nejen na investiční potenciál bytu, ale i na estetickou a historickou hodnotu lokality,“ vysvětlil. U kupujících z Východu podle něj převládá spíš důraz na dostupnost bytu z aktuální nabídky.

Podíl cizinců se meziročně snížil 

Majitel developerské firmy Trigema Marcel Soural podotýká, že pro cizince je lokalita hodně důležitá. U některých projektů je procento zahraničních klientů zanedbatelné, jinde tvoří významnou skupinu. „Kromě Slováků jde o občany Ruska, Ukrajiny a dalších států bývalého Sovětského svazu. Poslední dobou se čím dál častěji objevují zájemci z Vietnamu, Koreje a Číny. Podíl cizinců se v rámci naší klientely loni pohyboval kolem 15 procent,“ uvedl Soural.

U developerské skupiny Daramis tvoří cizinci 30 procent kupujících. Občanů bývalého Sovětského svazu ale údajně ubývá. To tvrdí i největší pražský bytový developer Central Group. Podíl cizinců se u něj meziročně snížil z 24 na 22 procent.

„Bylo to především na úkor ruskojazyčné klientely. Důvody jsou převážně geopolitické a ekonomické,“ říká mluvčí firmy Marcela Fialková. Naopak podle ní přibývají kupující ze Západu. „Důvodem je fakt, že ceny bytů rostou nejen v našem v hlavním městě, ale také v západoevropských metropolích. A tam jsou navíc ceny nesrovnatelně vyšší,“ dodává Fialková.