Letos školství hospodaří s rozpočtem 148 miliard korun, na příští rok požadovala bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) 172 miliard. Ministerstvo financí ve svém květnovém návrhu počítalo se zhruba 160 miliardami korun. Požadavky resortu školství podle něj překračují současný návrh výdajů na rok 2018 přibližně o 14 miliard korun.

"Konkrétní částky se budou odvíjet od toho, jak rozhodne vláda, protože ta otázka platová, to je největší podíl těch financí," řekl Pavlík. Ministerstvo školství podle něj trvá na původních požadavcích a bude je prosazovat "v co nejširší míře". Ministerstvo podporuje požadavky odborů na navýšení platů učitelů o 15 procent, který jim minulý týden slíbil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Pavlíka by to znamenalo asi 11 miliard korun z rozpočtu včetně odvodů.

Pilný dnes zopakoval, že je stále vázán deficitem 50 miliard korun, který schválila vláda. Počítá s tím, že o platech a schodku státního rozpočtu se po odevzdání jeho návrhu vládě povede další debata. Návrh rozpočtu prý odešle do konce srpna tak, jak se na něm dohodl s resorty. "Částka na platy ve výši 12 miliard bude uvedena zvlášť a vláda se potom rozhodne, jakým způsobem s ní bude zacházet," řekl. Na avizovaný růst platů od listopadu podle něj nemají dostatek peněz stát ani kraje. Myslí si, že mzdy by se měly navýšit až od ledna a přidáno by měli dostat především učitelé.

Odbory poukazují na to, že situace ve školství se zásadně nelepší, ačkoli to vláda deklarovala jako svou prioritu, a chtějí 1. září uspořádat protestní shromáždění v Betlémské kapli. O dalším postupu by se měly dohodnout na zasedání předsednictva školských odborů tento týden.

S Pilným se zástupci ministerstva školství dnes dohodli na rozdělení 1,7 miliardy korun, které byly původně určené na kariérní řád, jež ale Parlament zamítl. Zhruba miliarda z této sumy by měla jít na podporu společného vzdělávání dětí ve školách, přibližně 350 milionů korun půjde na růst výkonů ve školství a podporu učitelů. Zbytek má jít na kompenzaci církevních a soukromých škol. Jde o mandatorní výdaje.

Kromě toho by ministerstvo školství chtělo navýšit rozpočet i v dalších oblastech, zejména ve společném vzdělávání a v regionálním školství. Konkrétní sumy ale Pavlík dnes neuvedl. Víc peněz požadují i zástupci vysokých škol, jinak jsou připraveni k nátlakovým akcím.