Zájem o nové obleky v tu chvíli spadl prakticky na nulu. Východisko ze složité situace ale byznysmen našel záhy i díky tomu, že má ještě úklidovou firmu a jejím důležitým klientem je síť center pro lidi s Alzheimerovou chorobou.

Návrháři jako střihači

„S majiteli společnosti Alzheimer Home jsme se dohodli, že začneme vyrábět vlastní prototyp účinné roušky, určené především pro jejich personál,“ vysvětluje Říha.

Svoz odpadu v Praze pokračuje i během řádění koronaviru bez omezení.
Roušky pro popeláře! Jak funguje během řádění koronaviru svoz odpadu?

„Vytvořil jsem proto pracovní skupinu složenou ze čtrnácti švadlen a šesti módních konzultantů, kteří mají za normálních okolností na starosti výběr vhodných látek a vytvoření klientova šatníku. Jsou na pobočce prakticky non stop a šijí roušky jednorázové z perlanu i bavlněné na více použití,“ popsal podnikatel nepředpokládaný vznik své improvizované „manufaktury“.

K propagaci stačily sociální sítě

Ta během dvanáct až čtrnáct hodin trvající směny vyprodukuje tři tisícovky roušek. Z módních návrhářů se přitom v nové situaci stali střihači látek. Výrobky od švadlen také nůžkami „očišťují“ od přebytečných nití a distribuují k zákazníkům.

Mezi nimi teď postupně začínají dominovat zdravotníci včetně zubařů a lékárníků ze sítě Dr. Max. Alzheimer centra už totiž mají vytvořené dostatečné zásoby. Poptávka je podle Luboše Říhy značná, přičemž k propagaci stačilo pár postů na sociálních sítích.

Nonstop lékáren není v Praze příliš.
Nejběžnější léky jsou téměř vyprodané. Jsme za drogeriemi, stěžuje si lékarnice

„Museli jsme už zakrýt okna u krejčovského salonu, protože k němu chodily denně desítky lidí. Původně jsme jim chtěli vyhovět a vydávali zboží na místě. Teď už by to ale ohrožovalo dodávky. Ozývá se i řada různých firem, ale my chceme primárně uspokojit nejohroženější skupiny zařízení pro seniory a zdravotníky,“ vysvětlil podnikatel.

Chybí gumičky

Výroba roušek pro něj není příliš zisková. Je rád, že z ní pokryje náklady a zaplatí zaměstnance. Očekává, že v tomto módu bude krejčovství fungovat ještě nejméně měsíc, během kterého se vyrobí okolo sto tisíc kusů. Možná i výrazně víc, pokud se zavede zvažovaná noční směna.

„Velký problém je se zásobováním. Na výrobu jednorázových roušek, které jsou z dvouvrstvé stoprocentní viskózy, potřebujeme drátek pro oblast kolem nosu a také gumičku. A právě s gumičkami je to teď těžké. Současný zájem lidí o domácí šití roušek způsobil totální nedostatek těchto komponentů,“ upozornil Říha, podle kterého padne na oněch sto tisíc roušek deset kilometrů drátu a čtyřicet kilometrů gumičky.

Na Staroměstském náměstí začala stavba repliky mariánského sloupu.
Mariánský sloup i při epidemii rozděluje. Lidé se u stavby shlukují a modlí se