Koupit pod vánoční stromeček dovolenou u moře pro svou ženu a vnoučata se postaršímu muži z Prahy jevilo jako dobrý nápad. Až do doby, kdy zjistil, že nemá na splácení dluhu. Nevýhodně si vzal druhou půjčku, poté další.

Ve finanční poradně se muž ocitl za pět minut dvanáct 

Jeho dluh se zakrátko vyšplhal na jeden milion korun. Měsíčně by měl splácet čtyřicet tisíc korun, čistý příjem má ale patnáct tisíc korun. Jeho dospělé děti mu pomoci nemohou, samy mají totiž půjčky.

Ve finanční poradně se zadlužený muž ocitl prakticky za pět minut dvanáct. Tento příběh je jeden z těch se šťastným koncem. Díky odborné pomoci se mu podařilo postupně se vymanit z dluhové tísně.

Rodinný rozpočet lidé nechtějí moc řešit s odborníkem

Z údajů Asociace občanských poraden vyplývá, že dluhy jsou jedny z nejčastějších důvodů, proč se lidé na jejich odborníky obracejí. Minulý rok jejich čtyři pražské pobočky navštívilo z důvodu zadlužení celkem 968 lidí, tedy o něco méně než předminulý rok, kdy počet lidí přesáhl tisícovku. Nejzazší stupeň vymáhání pohledávek, který představuje exekuční řízení, řešilo v roce 2015 přesně 743 lidí. Jen o pár desítek méně lidí hledalo odpověď na to, jaká jsou práva a povinnost dlužníků.

Naopak rodinný a osobní rozpočet nebylo téma, které by lidé chtěli řešit s odborníkem. Pro radu týkající se nakládání s penězi v domácnostech si přišlo pouze jedenáct Pražanů. Přitom možná že právě stanovením si rodinného rozpočtu by se lidé vyhnuli pozdějším problémům spojeným s neschopností splácet půjčky.

Většina dluhů pochází od nebankovních společností

A jaký je profil typického dlužníka? „Je ženatý nebo vdaná, věk v rozmezí 31 až 50 let s průměrným příjmem 8 tisíc a 13 200 korun,"uvádí realizátorka projektů z Asociace občanských poraden Andrea Bézová. Zajímavé je, že většina dluhů, které v asociaci řeší, pochází od nebankovních společností.

Překvapivě se o problémy s penězi zajímají spíše ženy. „V 52 až 57 procentech případů lidí, kteří své problémy řeší v občanských poradnách, jsou ženy," dodává Bézová.

Kde hledat odbornou pomoc s dluhySeznam občanských poraden v Praze:
- Jakubská 3, Praha 1
- Spytihněvova 4, Praha 2 (možnost elektronické konzultace)
- Křišťanova 15, Praha 3
- Rakovského 3138, Praha 12

Čtěte také: Praha eviduje 271 žádostí o peníze z EU, 63 projektů schválila