Na základě výjimky stanové zákonem otevře pro zákazníky supermarket v Praze na náměstí Míru a hypermarket na autobusovém nádraží v Českých Budějovicích.

„Prodejní dobu o nadcházejícím státním svátku jsme pečlivě zvažovali a na základě nových informací poskytnutých obchodní inspekcí jsme ji přehodnotili," uvedl mluvčí Alberta Jiří Mareček. Všechny ostatní obchody řetězce zůstanou v pátek 28. října podle nové legislativy zavřené.

Stanice metra není železniční stanice 

Původně Albert chtěl nechat otevřené i malé supermarkety v blízkosti některých stanic metra. ČOI ale řetězec tento týden upozornila, že výjimka ze zákona pro obchody na letištích či železničních stanicích se nevztahuje na prodejny umístěné ve stanicích metra.

„Stanici metra nelze chápat jako železniční stanici, neboť na železniční stanici jsou kladeny odlišné požadavky než na stanici metra, a to na základě vyhlášky ministerstva dopravy," uvedla na inspekce.

Alza otevře některá výdejní místa 

ČOI uvedla, že bude v pátek kontrolovat uzavření velkých prodejen. Zaměří se na obchodníky, kteří avizovali, že se budou snažit zákon obejít. Nejvíc inspektorů bude v terénu v Praze.

Svá výdejní místa i showroom v pražských Holešovicích nechá v pátek otevřené internetový obchod Alza.cz. Výjimkou jsou pouze provozovny v Brně - Lískovci, Kladně, Příbrami, Děčíně a Frýdku-Místku. Podle čtvrtečního prohlášení otevřením provozoven neporušuje platné předpisy. Jednotlivé provozovny podle firmy slouží k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů. Zákazníci uzavírají s Alza.cz kupní smlouvy na dálku, na webových stránkách, neuzavírají je přímo na provozovnách.

Část obchodů zavře

„Pokud by orgány veřejné správy tvrdily, že kupní smlouva je uzavřena na provozovnách, nemohli by pak zákazníci Alza.cz vracet zboží ve 14denní lhůtě od převzetí zboží," uvedl místopředseda představenstva Alza.cz Tomáš Havryluk.

V pátek 28. října se v praxi poprvé uplatní zákaz prodeje ve větších obchodech. Část obchodních center zůstane v pátek otevřená, část zavře. Uzavřeny zůstanou také některé menší prodejny, na něž se zákaz nevztahuje. Ve výkladu zákona je ale podle obchodníků zmatek.

Zákaz prodeje se týká jen některých obchodů 

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12.00 hodin.

Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

Čtěte také: Obchody se snaží vyzrát na zákaz