První pražská defenestrace se odehrála 30. července 1419. Bylo to čtyři roky po smrti Mistra Jana Husa, který se snažil o reformu učení církve, ale byl prohlášen za kacíře a po koncilu v Kostnici na břehu Bodamského jezera upálen. Husovi následovníci v Praze přijali za svou myšlenku přijímaní pod obojí - tedy v podobě Hostie, těla Kristova, tak i v podobě mešního vína z kalicha, krve Kristovy.

Národní knihovna v pražském Klementinu.
Dokument z doby Jana Husa se vydražil za více než sedm milionů

Po plamenném kázání Jana Želivského v kostele Panny Marie Sněžné se vydal rozzuřený dav k chrámu sv. Štěpána. Lidé vylomili dveře kostela a začala se sloužit mše podle představ kališníků. „Když se pak z toho procesí od sv. Štěpána vraceli, zastavili se u radnice a žádali purkmistra a konšely, aby byli propuštěni všichni vězňové, kteří byli zatčeni za to, že přijímají tělo a krev Pána Ježíše Krista pod obojí způsobou,“ píše se v knize Ze starých letopisů českých.

Defenestrace se zúčastnil i Jan Žižka

Násilný převrat byl předem plánován, Želivského stoupenci měli už na mši zbraně. Purkmistr Jan Podvinský požadavkům davu nevyhověl, sedm mužů proto vyhodili husiti z okna Novoměstské radnice a na naměstí je pak krutě ubili. „Když královský komoří, který přispěchal se třemi sty jezdci, aby uklidnil vzpouru, spatřil zuřící dav, dal se v obavě o svůj život na útěk,“ uvádí Historie česká od Eneáše Silvia Piccolominiho. Podle kronikáře Vavřince z Březové se první pražské defenestrace zúčastnil i Jan Žižka.

ČNB zahájila výstavu 100 let československé koruny v prostorách Císařské konírny Pražského hradu , potrvá až do 28. dubna. Hlavní atrakcí je unikátní vysokohmotnostní zlatá mince.
Mince za sto milionů. Národní banka pořádá na Hradě výstavu k jubileu koruny

Klíčové momenty zachycuje právě pamětní stříbrná mince, kterou pro ČNB vyrazila Česká mincovna. Na lícní straně je ztvárněno tažení davu lidí od kostela Panny Marie Sněžné směrem k Novoměstské radnici, na rubové straně je vyobrazen samotný akt defenestrace. „Lícní strana mince dále nese po svém obvodu v mezikruží název státu ČESKÁ REPUBLIKA a nominální hodnotu 200 Kč. Na rubové straně je v mezikruží po obvodu vyražen text PRVNÍ PRAŽSKÁ DEFENESTRACE a letopočty 1419–2019,“ popisuje mluvčí Markéta Fišerová.

Prodejní cena se od nominální liší

Mluvčí Fišerová však upozorňuje, že nominální hodnota není totožná s prodejní cenou, která závisí na aktuální ceně stříbra či nákladech na výrobu a distribuci i DPH mince. Ze slitiny 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi bylo vyraženo celkem 16 200 mincí podle návrhu akademické sochařky Majky Wichnerové.

Eurobankovka s portrétem Karla Gotta - Portrét zpěváka Karla Gotta bude na pamětní eurobankovce
O bankovku s Gottem byl velký zájem. Lidé je rozebrali za čtyři hodiny

„Mince budou k dispozici ve dvojím provedení, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Ve špičkové (proof) kvalitě, jež se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou, bude vydáno 10 700 kusů. Dalších pět a půl tisíce mincí bude v nabídce v běžném provedení, s vroubkovanou hranou,“ dodala Fišerová.

Mince s motivem 600. výročí první pražské defenestrace je v pořadí 16. pamětní stříbrnou dvousetkorunou, která je součástí emisního plánu České národní banky na období 2016–2020. Loni na podzim například instituce vydala kovovou dvoustovku k 200. výročí založení Národního muzea. Další stříbrnou minci vydá ČNB v lednu 2020 jako připomínku 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů. Za rok je v plánu také mince k 600. výročí vydání Čtyř pražských artikul, což byl politický a náboženský program husitů.

Flowing Hair Liberty Dollar. Jedinečná stříbrná mince z roku 1794 v hodnotě přesahující deset milionů dolarů (zhruba 247 milionů korun) je nejdražší mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích.
V Praze na čtyři dny představí nejdražší vydraženou minci