Monumentální stavbu, která je dominantou dolního Žižkova, navrhla dvojice mladých architektů Karel Honzík a Josef Havlíček jako sídlo nově vzniklého Všeobecného penzijního ústavu. V době dokončení, tedy v roce 1934, byl dům se svými 52 metry a 11 patry nejvyšší budovouv Československu – a to až do dokončení Baťova mrako᠆drapu ve Zlíně o čtyři roky později.

V budově nebyly jen kanceláře. Architekti Honzík s Havlíčkem mysleli na pohodlí zaměstnanců, a tak v budově vznikly i zaměstnanecké byty, sluneční terasa s plochou pro cvičení, obchody, lékařské ordinace anebo tančírna. Polyfunkční využití domu sloužilo nejen zaměstnancům, ale i lidem, kteří bydleli v okolí.

Na začátku padesátých let museli zaměstnanci penzijního ústavu budovu opustit a nastěhovali se do ní odboráři. Postupem času začal dům chátrat a ztrácel své polyfunkční využití. Ještě před třemi roky byl veřejnosti v podstatě uzavřen, například střecha s jedinečným výhledem na Prahu, která byla od samého začátku koncipována jako pobytová, byla veřejnosti nepřístupná.

KULTURA I PO COVIDU

V roce 2019 naštěstí od odborů budovu zakoupila skupina českých investorů v čele s Martinem Loudou a rodinou Valových a přejmenovala ji na dům Radost. Rozhodli se, že stavbě vrátí zašlou slávu a obnoví rovněž její polyfunkční využití. „Byla by hrozná škoda nechat stavbu nepřístupnou lidem. Naším prvním krokem samozřejmě muselo být otevření Radosti veřejnosti,“ uvádí jeden z majitelů domu Martin Louda.

Na střeše domu proto loni majitelé otevřeli vyhlídkovou terasu s barem, za kterou stojí pražský kavárník Ondřej Kobza. V přízemí domu Radost zase funguje funkcionalistická kavárna, kde se konají různé výstavy a vernisáže ve spolupráci s The Chemistry Gallery. V doměje i pobočka knihkupectví Page Five.

„V bývalém kongresovém sále Přítomnost jsme s Aerofilms a festivalem Spectaculare otevřeli butikové kino, které je možné využít i jako moderní multifunkční sál ke konání konferencí nebo koncertů či pořádání soukromých večírků,“ dodává Martin Louda.

Ačkoliv koronavirová pandemie zasadila naší kulturní scéně těžkou ránu, v Radosti s ní počítají i do budoucna. „Vedeme teď diskuze kolem udržitelnosti prostor pro kulturu, které plánujeme oproti aktuálnímu stavu rozšířit. Snažíme se je udělat maximálně multifunkční, tak aby se u nás mohly krom kina nebo hudební produkce konat třebai různé aukce umění, pop up akce nebo nejrůznější kulturní eventy,“ vysvětluje Martin Louda.