V ČR v současné době existují dva souběžné státní programy, které dětem obědy dotují. Operační program ministerstva práce a sociálních věcí poskytuje stravné zdarma dětem z mateřských a základních škol. Pomoc mohou dostat děti z mateřských a základních škol i víceletých gymnázií, které přes čtvrt roku pobírají dávky.

Dotace z obou resortů nejde kombinovat 

Do projektu se zatím přihlásilo osm krajů, které peníze školám přeposílají. Program je financovaný z evropských dotací. Peníze na obědy poskytuje i ministerstvo školství. Dotace z obou resortů nejde kombinovat.
Děti z chudých poměrů, jejichž rodiče mají potíže s placením obědů, chodí podle analýzy Medianu asi do 40 procent školek a škol. Více se tento problém objevuje na základních školách, což je zřejmě způsobeno povinností školní docházky. Podle Lucie Pleškové z Nadace OSF se ale dá očekávat, že podíl dětí, které budou mít potíže s placením obědů, se po zavedení povinné předškolní docházky od letošního září zřejmě zvedne i ve školkách.

Problematika se netýká chudých rodin 

Rodiče těchto dětí se tak budou moct dostat do potíží. „Nebude to důvod pro vyloučení dítěte z mateřské školy. Nicméně se to s těmi rodiči pak bude řešit správní cestou (se sociálním úřadem - OSPOD), takže jim to zase bude nějak komplikovat situaci," uvedla Plešková. Možnost žádat o obědy zdarma by se podle ní měla řešit systémově a celoplošně. Program MPSV totiž v roce 2020 skončí a o pokračování programu ministerstva školství rozhoduje každý rok ministr.
Problematika se údajně netýká jen chudých rodin v sociálně vyloučených lokalitách. Podle Eurostatu žije 20 procent českých dětí v ohrožení příjmovou chudobou. Obědy zdarma by ve školkách mohlo dostávat zhruba 70 tisíc dětí, které tam již chodí. Ministerstvo práce v příštím školním roce zajistí školní obědy pro zhruba 10 tisíc dětí od tří do 15 let.
MPSV od roku 2015 krajům na obědy poskytlo přibližně 19 milionů korun. Obědy zdarma nyní dostává asi 3400 dětí v přibližně 200 školách. Resort zjišťuje možnosti dalšího rozšíření podpory, aby stravování mělo víc školáků.