V metropoli sice jako v jediném regionu průměrný výdělek v období od dubna do června nerostl, přesto převyšuje celorepublikový průměr o víc než 6400 Kč. Pražské mzdy tak zůstávají nejvyšší v zemi. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Průměrná mzda v Česku proti stejnému loňskému období stoupla o 2,5 procenta na 23.984 Kč, zvýšila se tedy o 574 korun. Reálně po odečtení inflace byla ale mzda vyšší jen o 0,7 procenta a podle statistiků rostly jen platy v podnikatelské oblasti.

Mezi kraji ve druhém čtvrtletí průměrná mzda nejvýrazněji vzrostla ve Zlínském kraji, a to o 3,9 procenta. Tamní průměrný výdělek 21.351 je ale mezi regiony třetí nejnižší. Vůbec nejméně, 20.649 Kč, si v průměru vydělali lidé pracující v Karlovarském kraji. Naopak tradičně nejvíce si vydělali lidé v Praze a Středočeském kraji, kde ale na rozdíl od hlavního města ve druhém čtvrtletí průměrné platy vzrostly o 3,8 procenta. Pracující v tomto kraji tak měli na výplatní pásce v průměru 24.240 korun hrubého.

Zaměstnanci v hlavním městě si pohoršili už i v předchozím prvním čtvrtletí. Podle předběžných výsledků se jim tehdy průměrná mzda meziročně snížila o 0,2 procenta na 30.262 korun.