Cestu vidí developeři ve vzniku pražského Hlavního stavebního úřadu, který by kromě dopravní infrastruktury rozhodoval také o stavbách nad 4000 metrů čtverečních hrubé podlažní plochy.

Radní pro legislativu Hana Marvanová (STAN Spojené síly pro Prahu) připravila spolu s náměstkem primátora pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem (TOP 09 Spojené síly pro Prahu) vyhlášku pro změnu statutu hlavního města, která by vytvoření stavebního úřadu pro velké stavby umožnila. Ostrou bitvu o něj svedou se svými koaličními partnery nejspíš na zářijovém zastupitelstvu.

Často dochází k dlouhým průtahům

„Povolování, které dnes probíhá na 22 stavebních úřadech městských částí, je roztříštěné, kolikrát se liší a často dochází k dlouhým průtahům. Zároveň jednotlivé úřady těžko mohou zohlednit celoměstský význam stavby,“ vysvětlila Marvanová.

Oba radní jednali včera v Rezidenci primátora s dalšími zástupci velkých tuzemských měst o chystaném stavebním zákoně a s tím souvisejícím vzniku centrálního stavebního úřadu, který by spadal pod ministerstvo pro místní rozvoj. I tady patřilo k hlavním argumentům lepší odborné zázemí a jednotný výklad právních předpisů.

Liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) upozornil, že páté největší město v republice se potýká s podobným problémem jako Praha: „Stavební řízení se zpožďuje, ve městě je nedostatek bytů, lidé se stěhují na okraj a město tím chudne.“

Také brněnský radní Filip Chvátal (KDU-ČSL) si posteskl, že moravská metropole má teď kvůli hůř dostupnému bydlení obavy z odlivu odborníků, přestože tu sídlí vysoké školy i řada vědecko-technických parků a výzkumných pracovišť.

Řešení podle nich vede skrze kompletní přepracování stavebního práva. Věcný záměr nového stavebního zákona má tento měsíc projednat vláda. Podle Marvanové je nutné připravit takové paragrafové znění zákona, aby následná rozhodnutí obstála v praxi i před správními soudy.