Hned několik učilišť a středních odborných škol v Praze se letos může radovat. Projekt hlavního města Řemeslo žije totiž sklízí první úspěch. Na některé neoblíbené učňovské obory se podařilo získat více žáků.

Bude více kominíků

„Už nyní je jisté, že se rozroste například obor kominík, kde by mělo být asi 14 studentů. Vloni to byli jen tři. Například škola na Jarově, která byla vlastně pilotní v celém projektu, má letos o 134 žáků více. To je vzhledem k poklesu počtu dětí určitě úspěch,“ sdělila náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková (ODS).

Přesná čísla o počtu studentů však stále neměla k dispozici. „Je to dáno tím, že třídy nejsou doposud uzavřeny a někteří studenti se ještě přesunou do jiných oborů. Vše způsobil nový systém přijímacího řízení, který je velmi nepřehledný,“ vysvětlila Kousalíková.

Spolupráce škol s podniky funguje

Jedním z úspěchů projektu Řemeslo žije je pak také propojení dalších podniků a soukromého sektoru s jednotlivými školami. U mnoha oborů, které si studenti vyberou, mají následně jistotu dalšího zaměstnání.

„Oslovili jsme asi 150 subjektů. Funguje to například s Metrostavem, Pražskou plynárenskou a dalšími společnostmi,“ řekl Zdeněk Kovář, ředitel Úřadu hospodářské komory hlavního města Prahy. Dlouhodobě si takto vychovává své zaměstnance také pražský dopravní podnik.

Obory v ohrožení

I přes dílčí úspěchy se všichni ředitelé škol rozhodně neradovali. Studentů bude i nadále ubývat, a tak jsou některé obory v ohrožení. „Například jsme definitivně uzavřeli obor sedlář, o který nebyl tři roky po sobě zájem,“ nastínila Kousalíková. close zoom_in

„U některých oborů se propad zastavil, u jiných stagnuje. Vloni jsme měli 858 studentů, letos to vypadá na 850, takže můžeme být celkem spokojeni,“ navázal Josef Ležal, ředitel Střední školy – Centra odborné přípravy technickohospodářské v Praze 9.

Střední školy snižují laťku

To, že problém s nedostatkem studentů zdaleka nekončí, pak potvrdil ředitel Střední školy technické na Zeleném pruhu Drahoslav Matonoha. „Letos máme v prvních ročnících asi o sto studentů více, což je velký úspěch. Na druhou stranu je stále těžší je nalákat. Problém bude také s udržením kvality studentů, a to na všech školách,“ tvrdí.

Svá slova pak uvedl na jasném příkladu.

„Velký zájem byl o obor automechanik. Někteří studenti ale měli velmi špatný prospěch, několik pětek, a tak jsme jim doporučili jiný obor s tím, že tento by pro ně byl příliš náročný. Někteří to pochopili. Jiní ne, a dali si přihlášku na střední školu s maturitou. Smutné je, že tam je i s tak špatným prospěchem přijali. To je prostě špatně. Úroveň a nároky škol půjdou rychle dolů a na řemeslné obory, kde jsou studenti velmi potřeba, nebude chtít nikdo chodit. Přitom je s dobrým řemeslem mnohem jednodušší uplatnění než s všeobecným středoškolským vzděláním,“ uzavřel Matonoha.