Pražský rezidenční trh v uplynulém roce konečně znovu vykázal meziroční růst v počtu prodaných bytů. Po drtivém propadu v roce 2009, kdy se v Praze prodalo pouze 1914 nových bytů a ve srovnání s předchozím rokem tak zaznamenal propad přes 43 procent, prodej bytů vloni konečně opět vzrostl. Vyplývá to ze statistik developerské společnosti Ekospol.

V roce 2010 prodali pražští developeři v rezidenčních projektech s 50 a více byty celkem 2691 nových bytů, což ve srovnání s rokem předchozím představuje nárůst o 38,6 procenta. Zdá se tedy, že se trh již definitivně odrazil ode dna.

Ceny šly dolů

Podle Evžena Korce, generálního ředitele Ekospol, stojí za oživením trhu několik zdánlivě nesouvisejících faktorů. „Zaprvé – krize pročistila developerský trh, přispěla ke koncentraci tržních podílů a poklesu cen stavebních prací. Kvůli tomu klesly ceny bytů v nově připravovaných projektech až o 15 procent a přehřátý trh zkropila studená sprcha,“ vysvětlil . „Zadruhé – slovo krize vyvolalo v lidech strach a obavy o budoucnost, což umocnily vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Ale právě rok 2010 byl důkazem toho, že situace není tak špatná a lidé pochopili, že je nejlepší čas nakupovat. Navíc jsou dnes úroky z hypoték na tříletém minimu,“ shrnul Korec.

Ekospol prodal za celý rok 2010 celkem 380 nových bytů, když o rok předtím jich bylo 346. Pozitivní zprávou je i úbytek neprodejných dokončených bytů z období stavebního boomu. „Prodaly se především ty byty, u nichž developeři dostali rozum a zlevnily je. Byty za ceny nastavené před dvěma roky si dnes nikdo nekoupí. Další prodej dokončených bytů je jen otázkou dalšího zlevnění,“ uvedl Korec. Podle něj se letos v Praze prodá přes 3000 nových bytů.

Čtěte také: Na periferiích Prahy vyrostou nové rezidence