„Ukážeme vám, jak by váš budoucí byt mohl vypadat po rekonstrukci.“ Touto větou láká realitní kancelář ke koupi staršího panelového bytu na Jižním Městě.

Namísto skutečných fotografií toho, jak byt vypadá, nabízí počítačem vytvořené vizualizace. Realitě odpovídá jen snímek exteriéru a společných prostor domu. V lepším případě ukáže realitka i stávající stav a vizualizace toho, jak by se po investici pár stovek tisíc korun mohl byt proměnit. Navíc ani tam, kde makléř pořídí fotografie bytu, nemusí inzerát podat nezkreslený obrázek toho, co kupujícího opravdu čeká.

Vypůjčený nábytek

„Dřív se doporučovalo trio: uklidit, rozsvítit a schovat rodinné fotografie,“ popisuje Vladimír Zuzák ze společnosti Maxima Reality.

Dnes umějí realitní kanceláře mnohem víc. Před focením přicházejí do bytu designéři, kteří se specializují na tzv. home staging. Během několika hodin dokážou upravit interiér tak, aby byl atraktivní pro co nejširší okruh zájemců.

„Je-li nemovitost prázdná, zapůjčí nábytek. Další možností jsou menší designérské úpravy těsně před focením, kterým se říká foto staging,“ dodává Zuzák.

Virtuální prohlídky

Předběžnému výběru bytu podle obrázků či skrze takzvané virtuální prohlídky nahrává nynější komplikovaná situace kvůli epidemii koronaviru. Makléři sice dál mohou vykonávat svoji živnost, zájemci o byt jsou ve složitější situaci.

Prohlídky za účelem koupě či nájmu by mohly spadnout do výjimky z omezení volného pohybu, pokud se bude jednat o cestu nutnou k obstarávání základních životních potřeb, v tomto případě bytových. „Nicméně vyhodnocení nutnosti této potřeby a zároveň případné riziko z porušení je na zájemci,“ konstatuje Andrea Daňhelová, jednatelka Fincentrum Reality.

Podle ní je situace podobná jako na jaře. Realitní kancelář eviduje zvýšený zájem o virtuální prohlídky a videohovory přes mobilní telefon.

„Oblíbeným způsobem se také staly prohlídky bytů přes 3D naskenované fotografie. Při první vlně jsme byli na využití moderních technologií připraveni, ak-tuální přechod na ně tak není novinkou,“ popsala Daňhelová.