Podle navrženého klíče by se k developerským projektům nemělo přistupovat paušálně. Příspěvek se má odvíjet například od toho, zda stavba vznikne v brownfieldu či zda bude nutné změnit územní plán.

Dosud investoři jednají s městskými částmi o svých podílech na zvelebení lokality nebo výstavbě školek individuálně. Některé radnice mají jasná pravidla, odsouhlasená v zastupitelstvu, jinde záleží na schopnostech developera domluvit se s aktuální politickou reprezentací. Vesměs proto investoři stanovení jednotných parametrů vítají.

„Věřím, že metodika vnese do jednání přehlednost a předvídatelné prostředí. Už při koupi pozemku potřebujeme vědět, jaké další náklady budou potřeba,“ říká Petr Michálek, ředitel developerské firmy Skanska Reality.

Pokud návrh metodiky nyní schválí pražští radní a v červnu pak zastupitelé, budou developeři platit za metr čtvereční hrubé podlažní plochy (HPP) 2300 korun v případě, že je potřeba změnit územní plán. Bez jeho změny dosáhne částka za metr čtvereční HPP 700 korun.

Pět set i patnáct set

Například Praha 7 dnes požaduje podle svých pravidel 500 korun, stejnou částku v minulosti navrhoval také největší rezidenční developer Central Group. Naopak Praha 12 si „účtuje“ 1500 korun za čtvereční metr HPP i bez změny územního plánu.

„Jedná se o kompromis, který je výsledkem už třetího kola jednání jak s městskými částmi, tak s developery,“ uvedl Filip Foglar z pražského Institutu plánování a rozvoje.

Investoři ovšem mají získat i další možnosti, jak přispět městu a rozvoji území. Možností bude třeba předání části dokončených bytů městu. „Konkrétní podmínky se teprve řeší,“ sdělil radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Jako příspěvek mají být uznané také obnova původních, architektonicky zajímavých objektů v brownfieldech nebo uspořádání architektonické či urbanistické soutěže.

Dosud jsou příspěvky dobrovolné

Například u chystaných projektů na bývalém nákladovém nádraží Žižkov by příspěvky od všech developerů mohly dosáhnout dohromady jedné miliardy korun. Za ni by mohla být vybudována nová velká základní škola nebo několik školek, komunikací a parků.

Poskytnutí příspěvků je dosud dobrovolné, neboť neexistují žádné zákonné pravomoci, jak je vymáhat. Oporu v zákoně by mohla přinést aktuálně projednávaná rekodifikace stavebního práva.