„Každá obec se k tomu staví jinak, v případě Prahy pak mají rozdílný přístup dokonce jednotlivé městské části," uvedl Stárek. Například Praha 6 restaurace vyzvala, aby si před dveřmi popelníky postavily za předpokladu, že u nich budou samy udržovat pořádek. Praha 1 pak původní informaci o umístění popelníků zdarma odvolala a nyní za ně požaduje poplatky.

Hosté budou chodit kouřit ven 

Cena za zábor prostranství se může vyšplhat na deset Kč za čtvereční metr na den, což ročně představuje tisíce korun, uvedl Švec. Pokud obce umístění popelníků před hospodami a restauracemi nepovolí, problém tím neodstraní, uvedl Stárek.

Hosté podle něj stejně budou chodit kouřit ven a odhazovat nedopalky na chodník. Asociace restaurací proto vyzvala obce, aby restauracím při zřizování těchto kuřáckých stanovišť vycházely vstříc, a snažily se tak zabránit vzniku zbytečného nepořádku.

Novela prý částečně utlumí i prodej tvrdého alkoholu

Podle mluvčího české pobočky Japan Tobacco International Jiřího Hauptmanna je těžké najít vzájemný vztah mezi zákazem kouření ve vnitřních prostorách restaurací a snížením spotřeby cigaret. "Na druhou stranu, je mnoho veřejně dostupných studií, které poukazují na negativní dopad tohoto nového omezení na restaurační segment, a to ať v počtu provozoven, tak i pracovních míst," dodal mluvčí.

Podle výrobců alkoholu novela částečně utlumí i prodej tvrdého alkoholu. „Jsem přesvědčený, že novela prodej alkoholu trochu omezí," řekl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Jaroslav Burkart. Změny ale nejsou hlavně v dopadu zákazu kouření v restauracích, ale v omezení prodeje tvrdého alkoholu na sportovních akcích. "Jednoznačně se nás to bude týkat na venkovských fotbalech - tam bylo zvykem si dát panáčka na vítězství," dodal.

Některé pivovary zákaz kouření využily k propagačním akcím 

Český svaz pivovarů a sladoven už dříve uvedl, že zákaz přichází v nepravou chvíli, kdy se hospody a restaurace vyrovnávají například s kontrolním hlášením nebo elektronickou evidencí tržeb. Některé pivovary však zákaz kouření v restauracích využily k propagačním akcím svých výrobků.

Například Heineken nabízí při objednávce částečně zkvašených jablečných moštů zeminu a semínka. Lidé by pak měli použít popelníky, které z hospod zmizí, k pozitivním účelům, třeba jako květináče pro své výpěstky.

Zakazuje se i prodej cigaret v automatech 

Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin platí od dnešní půlnoci. Norma má zavést také zákaz kouření i na nekrytých částech zastávek hromadné dopravy, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech.

Zakazuje rovněž prodej cigaret v automatech, kde si je mohou bez překážek kupovat děti mladší 18 let. Kritikům zákazu se nepovedlo prosadit zachování oddělených kuřáckých prostor v restauračních zařízeních.