Barbora Chotková z Prahy 1 vyměnila v kuchyni úspornou žárovku, která dosloužila. Bez rozmyslu ji hodila do odpadkového koše, jehož obsah skončí ve spalovně nebo na skládce. Naštěstí se žárovka při manipulaci v bytě nerozbila, hrozil by totiž únik nebezpečných rtuťových par.

Rostoucí obliba, malá osvěta

Slečna Chotková se zachovala stejně jako další téměř čtyři pětiny Pražanů, kteří nevědí či nechtějí vědět, že by se úsporné žárovky měly, respektive se musí recyklovat a rozhodně nepatří do běžného komunálního odpadu. „Neměla jsem tušení, že se úsporné žárovky musí recyklovat a že jsou po rozbití dokonce nebezpečné,“ říká Chotková.

Úsporné žárovky podle posledního průzkumu společnosti Ekolamp používá téměř 60 procent domácností, přičemž na každou z nich jich připadá v průměru skoro šest. Od letošního září se v celé Evropské unii přestanou prodávat klasické žárovky nad 80 wattů, od roku 2012 skončí úplně.

Nebezpečná rtuť

„Zářivky a úsporné žárovky obsahují malé množství rtuti, a pokud se rozbijí, rtuť se uvolní do okolí a může poškodit životní prostředí či lidské zdraví. Je důležité je odevzdávat nerozbité na místa k tomu určená. Jedině tak bude zaručeno jejich předání odborné firmě, která se specializuje na jejich recyklaci,“ informuje Zuzana Křenková z firmy Ekolamp, zabývající se recyklací světelných zdrojů.

„Mělo by být v zájmu výrobců, aby byl na obale návod, jak s žárovkou nakládat poté, co dosloužila,“ soudí Karel Polanecký z Hnutí Duha.

Zuzana Křenková připomněla, že prodejci úsporných žárovek a zářivek mají ze zákona povinnost odebírat použité žárovky v množství, ve kterém si zákazníci kupují nové. Tedy kus za kus. „Většinou jsou ale benevolentnější a vybírají je zdarma i ve větším množství,“ dodala.

Sběrná místa přibývají

Potvrzuje to i generální ředitel společnosti Electro World Jiří Klíčník. „Snažíme se zákazníkům vyjít maximálně vstříc. Nezavedli jsme žádná množstevní omezení ani povinnost koupit si stejný počet úsporných žárovek, které přinesli k recyklaci,“ řekl. „V každé z prodejen Albert a Hypernova najdou zákazníci sběrné místo, kde mohou odevzdat použité úsporné zářivky a vybité baterie. Jejich vrácení není podmíněno nákupem nových,“ říká Libor Kytýr ze společnosti Ahold.

Rostoucí povědomí o nutnosti recyklovat použité úsporné žárovky zaznamenali i pracovníci pražských sběrných dvorů. „Lidí, co žárovky nosí, je víc, není to sice žádný boom, ale pozvolna se to zlepšuje. Služba je samozřejmě zdarma,“ říká Zdeněk Rákosník z Pražských služeb.