Pandemie koronaviru i související vládní opatření způsobují zásadní problémy provozovatelům pražských restaurací jejichž provoz je téměř znemožněn. Hlavní město proto v rámci podpory těchto podnikatelů nebude i nadále účtovat nájemné za umístění restauračních předzahrádek na pozemcích ve vlastnictví hlavního města Prahy. 

Radní hlavního města odsouhlasili prominutí místního poplatku za užívání veřejného prostranství umístěním restauračních zahrádek na další dva měsíce. Provozovatelé restaurací tento nájem neplatí už od loňského dubna, kdy bylo schváleno jeho odpuštění do konce roku 2020. Toto opatření bylo následně prodlouženo do konce letošního března. 

Praha se snaží pomoci 

„Přes rok trvající pandemická krize sužuje pražské podnikatele o to víc, že jejich obživa je navázaná i na cestovní ruch, který takřka vymizel. Proto jsme se rozhodli podnikatelům vyjít vstříc a do konce května jim prodloužit možnost provozovat předzahrádky zdarma. Navzdory tomu, že tak město přijde o část příjmů, vnímám jako povinnost města podpořit místní podnikatele, aby se s ústupem pandemie mohla pražská ekonomika opět probudit k životu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek. 

Hlavní město se v minulém roce snažilo podnikatele podpořit i mnoha jinými způsoby, například vyhlášením programu COVID Praha, podporou kulturního průmyslu nebo snížením či odložením nájemného v městských objektech. 

„Uvědomujeme si ne zcela jednoduchou situaci podnikatelů, kteří fungují také v prostorách patřících Praze. Z tohoto důvodu hlavní město schválilo další vlnu žádostí o slevu na nájemném, a to za období třetího a čtvrtého čtvrtletí roku 2020. Výše podpory, kterou jsme našim nájemcům dali, byla za třetí čtvrtletí 20,3 milionu korun a za čtvrté čtvrtletí 33,9 milionu korun,“ dodal radní pro oblast majetku Jan Chabr.