„Podařilo se zúročit to, po čem jsem řadu roků volal – pokud dělá pražská agentura GSA výborně svou práci pro evropskou satelitní navigaci Galileo, mělo by se využít jejích zkušeností a rozšířit její záběr i na program pozorování Země Copernicus. Jde především o bezpečnost systému a aktivity ohledně marketingu a komunikace,“ uvedl Tošenovský. „Samozřejmě jde i o prestižní záležitost z hlediska České republiky a o další zakázky pro české firmy a o příležitosti pro vědu a výzkum.“

Tošenovský v této souvislosti rovněž ocenil výbornou spolupráci s diplomaty na Stálém zastoupení ČR v Bruselu a odborem Kosmických aktivit Ministerstva dopravy.

Satelity Galileo
O pět set lidí víc. Prestižní kosmická agentura v Praze by se mohla rozšířit

Úterní dohodu musí nyní potvrdit členské státy EU v Radě a plénum Evropského parlamentu. Rozpočet 16 miliard eur vyčleněný na program bude diskutován na podzim v rámci víceletého finančního rozvrhu Unie na léta 2021–2027.

„GSA je nejdůležitější evropskou technologickou agenturou, která z Prahy dělá hlavní město satelitní navigace na světě. Po rozšíření by agentura měla zaměstnat až sedm set lidí,“ říká vládní zmocněnec pro spolupráci s GSA Karel Dobeš. Nyní jich v GSA pracuje dvě stě. 

Evropský globální systém Galileo tvoří třicet satelitů ve vesmíru, díky kterým je schopen určit polohu až na 20 centimetrů. Tím je přesnější a spolehlivější než americký systém GPS.

Snímek Prahy pořízený z vesmírné stanice ISS astronautem Feustelem.
Americký astronaut Andrew Feustel vyfotil Prahu z vesmírné stanice ISS