Město se v minulých letech rozhodlo podporovat sedm vybraných akcí, které považuje za kvalitní. Chtělo jim peníze přidělovat přímo z rozpočtu, legislativa to ale neumožňuje. Většina tak je mezi příjemci nejvyšších grantů. Jsou mezi nimi Febiofest, Signal festival, Pražské jaro, Designblok, festival United Islands, Letní a Lední Letná a mimo kulturní oblast pražský běžecký maraton.

Podporu získala i Letní Letná

Febiofest získal jednoletý grant osm milionů korun a na roky 2018 až 2021 podporu sedm milionů příští dva roky a další dva roky osm milionů. Signal festival získal letos 6,5 milionu korun a ve víceletých grantech pak 6,2 milionu ročně.

Pražské jaro získalo víceletý grant, částka bude růst od 10,5 milionu příští rok po 11,5 milionu v roce 2021. Letní Letná získala podporu pět milionů po příští čtyři roky a United Islands of Prague čtyři miliony v příštích dvou letech a poté dva roky 4,5 milionu.

Nejvyšší částku získá Dejvické divadlo 

V jednoletých grantech bude letos rozděleno 131,4 milionu korun. Částka se rozdělí mezi divadlo (46,2 milionu Kč), hudbu (26,3 milionu Kč), film (13,6 milionu Kč), tanec a nonverbální umění (13 milionů Kč), výtvarné umění a fotografii (12,3 milionu Kč), na podporu literatury (3,5 milionu Kč) a na ostatní projekty (19,1 milionu Kč). Nejvíce žádostí bylo podpořeno v hudbě (126) a v divadle (78).

Ve víceletých grantech je přiděleno z letošního a předchozích rozpočtů pro rok 2018 téměř 194 milionů korun, pro rok 2019 více než 168 milionů korun, pro rok 2020 to bude 112 milionů a v roce 2021 přes 96,5 milionu. Nejvyšší částku získá Dejvické divadlo (15 milionů korun ročně), Pražské jaro a Pražská komorní filharmonie.

Zastupitelé kritizovali nepřidělené granty

Každoročně rozdělování grantů způsobuje v pražské kulturní obci silné reakce subjektů, které podporu nezískaly. Ve víceletých grantech zastupitelé schválili nepodpořit například galerii DOX, Divadlo Na Fidlovačce, Rock Café, soutěž a výstavu Czech Press Photo nebo Divadlo v Řeznické a Divadlo Bez zábradlí.

Nepřidělené granty kritizovali také zastupitelé, přestože systém rozdělování grantů s pomocí grantové komise složené z odborníků obecně chválili. Podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného se „křiklavé případy rozporu názoru grantové komise s objektivní realitou" objevují především ve výtvarném umění. Jeho návrh na prověření složení části komise, která ho hodnotí, ale většina zastupitelů nepodpořila.

Diskuse se vedla především o grantu pro DOX. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je třeba si uvědomit, že grant není nárokový. „Organizace čerpá letos peníze z víceletého grantu přiděleného dříve. Může znovu žádat letos. Jediný způsob, jak objektivně hodnotit výtvarné umění, je trh," dodala Krnáčová, která je původní profesí kunsthistorička.

Čtěte také: Pražské radnice od magistrátu získají 1,27 miliardy korun