Vyhláška o hazardu je účinná od 1. ledna 2016 a ministerstvo financí postupně ruší herny v Praze. Pravomocně bylo zrušeno k 31. prosinci loňského roku 69 heren. Celkem ke konci roku ministerstvo financí zahájilo 184 správních řízení.

Čtěte také: Radnice dostanou od Prahy 21,5 milionu korun vybraných z hazardu

Praze hrozí pokuta od ÚOHS 

Důvodem opravy jsou podle Janderové stížnosti, které na magistrát chodí, a zároveň, že v některých městských částech platí stoprocentní zákaz hazardu, avšak bez souhlasu místního zastupitelstva. Podle Janderové také hrozí Praze pokuta od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v řádu milionů korun.

„Stěžovatelé by zřejmě uspěli, proto by oprava byla jedině správná," řekla Janderová. Z vyhlášky vypadla například některá kasina na Praze 4, 5 nebo 11. Týká se to například i toho, které je v Kongresovém centru Praha.

Loterijní komise by měla zasednout 6. dubna 

Formu opravy město volí proto, že novela by byl složitější právní proces, navíc by měla být podle Janderové novelizována v roce 2018, aby byla v souladu s novým loterijním zákonem.
Loterijní komise by měla zasednout 6. dubna.

V případě, že by opravu odsouhlasila, byla by nová verze projednána ve zkráceném řízení s městskými částmi. Následně by ji projednal magistrát a v dubnu odsouhlasili pražští zastupitelé. Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech.

Čtěte také: Od počátku roku celníci vyklidili osm nelegálních heren