Jak bydlí Pražané. Infografika.Zdroj: RedakcePrůzkumná sonda poukázala i na výraznou odlišnost Prahy ohledně typů bydliště. Zatímco v celém Česku žije v rodinném domě v osobním vlastnictví bezmála třetina lidí, v Praze pouhých dvanáct procent. Největší část obyvatel hlavního města, přes 35 procent, přitom platí nájem za byt.

Podstatné rozdíly mezi Prahou a ostatními českými regiony průzkum prokázal také v nákladech na bydlení. Sedmatřicet procent pražských respondentů za něj platí mezi deseti a dvaceti tisíci korunami. V rámci celé země je v této kategorii pouze pětina lidí a převážná většina se s náklady na bydlení vejde včetně energií do deseti tisíc. Víc než polovina Pražanů zároveň uvedla, že je schopná a ochotná platit za život v nájmu částku ve zmíněném cenovém rozpětí. Celostátně se k tomu přitom přihlásila necelá třetina účastníků průzkumu.

Podle ředitele stavitelské firmy Ekonomické stavby, která si šetření objednala, má menší spokojenost Pražanů v kombinaci s rostoucími náklady logické vysvětlení. „Do jisté míry je to dáno tím, že se kvůli narůstajícím cenám musí lidé v hlavním městě smiřovat s velkou řadou kompromisů, a nenaplňují tak své představy o vysněném bydlení. Právě v Praze rostou ceny nejvýrazněji a dosáhnout na hypotéku je zde i přes vyšší průměrné platy paradoxně nejkomplikovanější,“ poznamenal David Mencl z Ekonomických staveb.

Rapidní růst cen je realita

Menclova slova o obavách Pražanů z dostupnosti hypotečních úvěrů potvrzuje i samotný průzkum. V něm ale zároveň obyvatelé hlavního města projevili oproti průměru větší vůli ke koupi vlastní nemovitosti v relativně blízké budoucnosti, tedy do tří let. Zároveň mají lidé v Praze pro tyto účely větší úspory. Přes osm procent z nich má milionové a vyšší.

Ceny bydlení v Praze jsou ožehavým politickým tématem. Sám primátor Zdeněk Hřib (Piráti) tento týden upozornil, že podle sdružení Trigema vzrostly ceny nových bytů za poslední tři roky o 73 procent na 96 tisíc korun za metr čtvereční, zatímco počet dostupných bytů na trhu se snížil o třetinu. Praha se přitom v posledních letech rozrůstá o 10 až 15 tisíc nových obyvatel ročně.

„Abychom zabránili dalšímu zvyšování cen bytů, potřebujeme zefektivnit práci úřadů ve státní správě,“ komentoval pražský napjatý realitní trh primátorův stranický kolega, poslanec Jakub Michálek.

Průzkum dále ukázal, že například obyvatelé družstevních bytů jsou mnohem víc spokojeni s vlastním bydlením než obyvatelé nájemních. Potvrdilo se i to, že v Praze žije nadprůměrný počet lidí jako „singles“ (téměř 17 procent).

Obyvatelé Prahy žijí déle s rodiči

Pražané ovšem mírně vyčnívají nad průměr také v kategorii lidí, kteří žijí v dospělosti s rodiči nebo jinými příbuznými kromě manželských protějšků. I tady je podle Davida Mencla třeba hledat ekonomické motivy.

„Narůstající náklady na bydlení mladým lidem zhoršují možnosti vlastního bydlení. To se projevuje jak déletrvajícím dočasným soužitím, tak tím dlouhodobým – poslední dobou si všímáme narůstající poptávky po dvougeneračním bydlení,“ poukázal šéf společnosti Ekonomické stavby.