„Poptávka po kancelářských prostorech v Praze roste, a to jak ze strany firem, které sem nově vstupují, tak těch, které se rozhodly změnit své sídlo z důvodu výhodných tržních podmínek. Největší zájem je po moderních kancelářích z posledních let, které spadají do nejvyšší kategorie A," uvedla vedoucí kancelářského týmu CBRE Katarina Wojtusiak.

Rozhoduje i cena nájmu 

Dříve ovlivňovaly výběr kanceláře hlavně náklady. Podle studie se ale nyní ceny kanceláří v daných lokalitách kvůli silné konkurenci pohybují přibližně na stejné úrovni. Například výše měsíčního nájmu kanceláře v centru Prahy je cca 515 korun za metr čtvereční.

V oblastech jako Karlín, Pankrác nebo Anděl je cena měsíčního nájmu v rozmezí 380 až 405 korun. V okrajových částech se pohybuje mezi 325 až 380 korunami. „V důsledku vzniku kvalitních kancelářských budov také mimo centrum Prahy a převisu nabídky nad poptávkou již není cenový rozdíl mezi vnitřním a vnějším městem tak markantní," dodala Wojtusiak.

Důležitou roli hraje lokalita 

Nyní podle ní hraje při výběru kanceláří důležitou roli dobrá dostupnost lokality i samotné nemovitosti. Stále více společností však vybírá kanceláře i z hlediska spokojenosti pracovníků.

„Firmy nyní výrazně investují do svých prostor, aby byly atraktivní v očích svých potenciálních zaměstnanců a také udržely stávající. Tento trend je nejviditelnější v sektoru IT, ale šíří se napříč firmami," doplnil specialista na kancelářský trh společnosti Prochazka & Partners Radek Procházka.

Čtěte také: Nezaměstnanost v Praze klesla na 3,8 pct, pracovních míst je víc