Jedná se o metodu, kdy lidí zapojují část mozku, která jim pomáhá naučit se vnímat věci kolem sebe a pak to, co vidí, nakreslit. Kurzy pořádají nejen v Praze, ale i v dalších městech. Kromě kreslení se ve své práci věnují i dalším uměleckým oblastem.

Kurz je nenadchl, tak si vytvořily vlastní

Poznaly se v mládí na dětském táboře. Okamžitě se z nich staly nejlepší kamarádky a jejich přátelství přetrvalo až dodnes. Zlom nastal před 12 lety. Jarka navštívila kurz kreslení. Její nadšení opadlo po pár minutách.

„Kurz byl zaměřený na úplné laiky. Přitom mě jako začátečníka vůbec nenadchl. Naopak ve mně vyvolal pocit, že by mohl být velmi prospěšný, kdyby nebyl špatně vedený," zavzpomínala.

Na kurz pozvala i Jarku. „Tehdy se začal realizovat náš sen. Vždy jsme chtěly dělat něco spolu. Prodiskutovaly jsme tehdy celou noc," řekla. Výsledek byl jasný. Rozhodly se otevřít vlastní školu kreslení.

Nakupování na internetu tehdy ještě nebylo běžné. První knihu, ze které vycházely, si objednaly přes známé z Německa. Mirka zprvu do Prahy dojížděla z České Třebové, kde vedla galerii. Nakonec se za prací a Mirkou do Prahy i s rodinou přestěhovala.

Na kurzech kreslení není talent třeba

Kreslit se podle nich může naučit každý, kdo chce a komu je správně vysvětleno, jak začít.

„Učíme metodou, která nepracuje s talentem. Je nám jedno, jestli pradědeček našich klientů byl Antonín Slavíček, nebo jestli s kreslením skončili u sněhuláka na základní škole. Ti, kteří na základce skončili s trojkou z výtvarky, mají často větší potenciál," vysvětlila Jarka. „Je důležité kreslení člověku jednoduše vysvětlit a zprostředkovat mu kroky, jak správně pozorovat," dodala.

Při tvorbě kurzů se doplňovaly. Jarka je bývalou učitelkou, Mirka zase vystudovala ekonomii, k výtvarným směrům měla ale vždycky blízko. Docházela do ateliéru Stanislava Víška. I když ze začátku vstupovaly do neznáma, protože se kreslením ani jedna z nich do té doby neživila, neměly obavy. „Surová odvaha vám pomůže víc, než když budete mít vystudované tři školy, ale budete se bát," povídala Jarka.

Obě kamarádky srší optimismem

Když se rozhodly rozjet společné podnikání, někteří lidé se na ně dívali zvláštně. Nevěřili jim. Jarka s Mirkou však našly podporu ve svých rodinách a za svým snem pracovat společně na projektu pro lidi si šly. A jak je vidět, vyplatilo se. Jak říkají, žijí si svůj sen.

Aby si plnily své sny, teď povzbuzují své klientky na kurzech. Většinou k nim přicházejí ženy. „Nejhezčí je, když nám od klientky přijde pozvánka na vernisáž nebo když vydá povídku,"usmívá se Mirka. Obě kamarádky srší optimismem a nadšením, které šíří dál. Sebevědomí, radost, fantazie a inspirace, to jsou hlavní pilíře umělecké školy Serafin.

Miroslava Indráčková (vlevo) a Jaroslava Pavlová založily před 12 lety uměleckou školu Serafin. Pořádají kurzy kreslení po celé České republice.

Miroslava IndráčkováNarodila se 9. ledna 1968. Vystudovala ekonomickou školu. V České Třebové založila galerii. Nyní se věnuje škole Serafin.

Jaroslava PavlováNarodila se 9. dubna 1968. Vystudovala pedagogickou školu. Pracovala jako učitelka. Poté začala podnikat, je majitelkou umělecké školy.

Čtěte také: Sochař uměním zkrášluje Prahu. Rád vnáší do prostoru zpestření