Podle údajů rezervačního portálu Hotel.cz jsou pražské hotely zatím obsazeny na Silvestra z 88 procent, na Vánoce z 30 procent. „Největší zájem je o hotely s wellnessem a bohatým doprovodným programem. Většinou se jedná o větší hotely, minimálně tříhvězdičkové," uvedl Milan Petr z portálu Hotel.cz.

Pražské hotely sítě CPI jsou na termíny Vánoc a Silvestra již téměř vyprodané. „Do našich hotelů sice přijíždí více hostů než v loňském roce, nicméně stejně jako celorepublikový trend také u nás pozorujeme rekordní krácení pobytů co do počtu strávených nocí," uvedl mluvčí CPI Jan Burian. CPI má v ČR celkem 18 hotelů.

Hotel InterContinental letos na Silvestra zvýšil ceny ubytování o pět procent, na Silvestra doprodává poslední volné kapacity. „Jednoznačně zaznamenáváme nárůst ruské klientely," uvedla marketingová koordinátorka hotelu Simona Seidlová.

Do ČR přijede trávit závěru roku podle odhadu analytické společnosti Mag Consulting asi 63.000 ruských turistů, o pět procent víc než loni. „Ruští turisté k nám jezdí hlavně v závěru roku. Jestli ještěpřed pěti lety se soustředili hlavně na Prahu, Karlovy Vary a Krkonoše, dnes navštěvují všechna atraktivní místa v ČR," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek z Mag Consulting.

Pražský Hotel Olympik je na Silvestra vyprodaný, na vánoční svátky je obsazenost 80 procent. „Registrujeme nárůst korejské a řecké klientely. U Korejců jde hlavně o krátké pobyty. Neustále také přibývá ruských turistů," uvedl ředitel hotelu Vlastimil Šos.

„V nejžádanějších termínech, v období Silvestra a Nového roku, je již nyní rezervováno 80 procent pokojů a stejně jako v loňském roce očekáváme plnou obsazenost. Průměrná cena pokojů je ve srovnání s rokem 2012 o pět procent vyšší," dodala Zuzana Nováková z Hotelu Kempinski.

Silvestr a Nový rok stráví v ČR okolo 180.000 turistů, z toho 65 až70 procent cizinců oslaví Silvestra v Praze, uvedla Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). „Očekávání návštěvnosti v období Vánoc a Silvestra jsou mírnější než v loňské zimní sezóně," dodala tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková.