V rámci rekonstrukce Basilejské náměstí získalo přehlednější křižovatku s novým povrchem i dopravní signalizací, bezpečnější přechody pro chodce, nový cyklopruh a veřejné osvětlení se smart prvky. Místo oživily i širší chodníky osazené žulovými dlažebními kostkami s mozaikou, veřejný prostor nyní doplní zeleň i vzrostlé stromy.

„Rekonstrukce za 200 milionů korun, která by jinak byla veřejnou investicí hlavního města, je z větší části hotová i v přilehlých částech Malešické ulice. Do příštího roku bude pokračovat i v ulici Jana Želivského,“ řekla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka společnosti Central Group.

A kruh se uzavírá…

Náměstí ze tří stran obklopují funkcionalistické bytové domy z roku 1932, čtvrtá, jihovýchodní část směřující k Nákladovému nádraží Žižkov však zastavěna nebyla. To se nyní - po devadesáti letech - změnilo. V místě, které tvoří severní cíp brownfieldu bývalého nákladového nádraží, vyrostl jeden z prvních bytových domů Parkové čtvrti, rozsáhlého rezidenčního komplexu budovaného developerskou společností Central Group.

Central Group začal na Žižkově stavět Parkovou čtvrť. Bydlet v ní bude až pět tisíc lidí.
Na Žižkově vzniká Parková čtvrť. Na 13 hektarech bude bydlet až 5 tisíc lidí

K trojici funkcionalistických domů postavených do mírného oblouku tak přibyl dům nový, taktéž částečně zaoblený. Dům je součástí prvního obytného bloku Parkové čtvrti, nabízejícího celkem 390 bytových jednotek a komerční prostory. Dokončen by měl být v polovině příštího roku.

„Díky nové Parkové čtvrti mohl být doplněn čtvrtý kvadrant náměstí, čímž se uzavřel urbanistický sloh místa z třicátých let minulého století,“ uvedl architekt Jakub Cigler, jehož ateliér zpracoval celkový urbanistický koncept Parkové čtvrti, inspirující se tradiční městskou zástavbou Žižkova a v sousedství ležících Vinohrad.

Zdroj: Youtube

Na základě tohoto konceptu pak vzešlo jednadvacet konceptů domů od devíti různých ateliérů. Kromě návrhů ateliérů Jakuba Ciglera a Central Group jsou tak v lokalitě zastoupeny návrhy ateliérů Bogle Architects, A.D.N.S. architekti, Šafer Hájek Architekti, Chybik + Kristof, Loxia, Aulík Fišer architekti a CMC architects. Autorem architektonického řešení bytového domu, který „uzavřel kruh” Basilejského náměstí, je ateliér A.D.N.S. architekti.

Bydlení pro tisíce lidí, práce na deset let

V Parkové čtvrti na Žižkově, kterou bude tvořit celkem sedm postupně rostoucích bloků, vzniknou nejen nové byty, ale i řada drobných obchodů, služeb, restaurací a kaváren, veřejný park o rozloze 1,5 hektaru a pěší zóna s vodními prvky. Součástí projektu, který nabídku nového bydlení v této části Prahy 3 v průběhu nadcházejících let rozšíří o cca 2500 jednotek, je také šestitřídní mateřská škola.

Tu Central Group postaví a převede ji do vlastnictví městské části. Školka se bude stavět společně s posledním blokem nové rezidenční čtvrti, která má být dokončena zhruba do deseti let.

Vizualizace Lihovar Smíchov.
Smíchovský lihovar má první hrubou stavbu. Bude zde pracovat sochař David Černý

Území Nákladového nádraží Žižkov, v jehož severní části Parková čtvrť vyrůstá, patří k prvním velkým brownfieldům, kde magistrát využije metodiku příspěvků investorů na veřejnou infrastrukturu. Na jejím základě vybere od investorů v celé širší oblasti Nákladového nádraží Žižkov více než 1,5 miliardy korun, a to buď v penězích nebo formou investic do staveb veřejné infrastruktury.