Vinohrady jsou dobrá adresa. Aby tam člověk našel levné bydlení, musí mít nakloněnou štěstěnu. Za několik let by však situace mohla nahrávat i méně movitým osobám. V sousedství parku Grébovka by totiž mohl vyrůst dům, kde bude nízký nájem garantován. Jde totiž o jedno z míst, které vedení metropole vytipovala jako vhodné pro výstavbu takzvaného dostupného bydlení.

„Pro první fázi jsme vybrali 12 pozemků. Vhodnost dalších 16 míst brzy prověříme," řekl pražský zastupitel a místopředseda magistrátní komise pro fond rozvoje dostupného bydlení Matěj Stropnický (Zelení).

Nejvíce domů vznikne v Libni 

Byty v zamýšlených domech budou určené kupříkladu pro učitele, policisty, seniory a studenty. Podle předběžných odhadů by mělo vyrůst alespoň 400 bytů, počet se však může vyšplhat až k pětistovce. Stačí jen, aby návrh schválila rada metropole.

Nejvíce z nich by mohlo vzniknout v Libni. Aby se některá ze čtvrtí nestala jakýmsi ghettem, zvolila komise pozemky v různých částech metropole. Se zhruba padesátkou příbytků se počítá třeba i v Hlubočepech. A to na pozemku, který Praha 5 navrhovala pro stavbu hokejového stadionu.

Výstavu metropole zaplatí z fondu 

Metropole by mohla začít s výstavbou už za tři roky, pokud nenastanou komplikace. Do pěti let by pak mohlo město podle Stropnického vybudovat klidně i 1,5 tisíce dostupných bydlení. „Jak město bude nabízet nižší cenu nájemného, je možné, že to ovlivní i komerční nájemné," míní Matěj Stropnický.

Výstavbu metropole zaplatí z fondu pro rozvoj dostupného bydlení. Na konci loňského prosince v něm bylo přes dvě miliardy korun. Většina peněz do něj jde z privatizace městských bytů. Předpokládá se, že po konci privatizace by měly být ve fondu až čtyři miliardy korun.

Kromě ve čtvrtek oznámených lokalit město nadále počítá i s výstavbou domu s dostupným bydlením na Černém Mostě. Magistrátní radní pro oblast bydlení Radek Lacko (ANO) už dříve uvedl, že by tam měly vzniknout příbytky typu 3+1, kterých město zatím příliš nemá. Na rozdíl od míst vytipovaných Institutem plánování a rozvoje Prahy nemá podoba budovy vzejít z architektonické soutěže.

close Výstavba levných bytů v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in