První etapa Nového Rohanu, která už je od června v prodeji, zahrnuje dohromady 258 bytů v dispozicích 1+kk až 4+kk. Výstavba začne směrem od Libeňského mostu, na rohu ulic Voctářova a Štorchova. Bytové domy Vincent a Prokop navrhl ateliér KAAMA, třetí věž Barbora je dílem architektů studia UNIT. Celkové investiční náklady první etapy včetně pozemků přesáhnou tři a půl miliardy korun.

Podoba všech domů Nového Rohanu vzešla z architektonické soutěže, ve které developer vybral kromě studií KAAMA a UNIT také návrhy ateliérů LOXIA a Under construction a mezinárodně uznávaného slovinského studia Bevk Perović arhitekti.

Bytové domy první etapy – Vincent, Prokop a Barbora nesou jména patronů významných tuzemských zvonů. Jde o připomínku pohnutých okamžiků v historii Rohanského ostrova. Za druhé světové války se zde totiž shromažďovaly zvony zabavené nacisty v českých a moravských zvonicích a odtud pak odplouvaly do Hamburku, aby byly v německých továrnách přetaveny ve zbraně.

Na Rohanském ostrově nacisté shromaždovali české zvony, na jejich památku byl odlit zvon#9801

Památeční Zvon #9801 odhalen na Smetanově nábřeží v Praze. | Video: Deník/Radek Cihla

Ceny bytů z první etapy se pohybují v rozmezí od 165 tisíc do 200 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH v závislosti na jejich dispozici. V průměru dosahují 180 tisíc korun za čtvereční metr. „Cenová hladina je mírně nad průměrem pražského trhu, přesto jsme už v jarním předprodeji registrovali velký počet zájemců o bydlení na Novém Rohanu,“ uvedl člen představenstva J&T Real Estate Jiří Ochetz.

Jak potvrdil analytik J&T Banky Pavel Ryska, v posledních čtvrtletích lze na tuzemském trhu pozorovat výrazné zárodky oživení. Větší zájem o koupi bytů podle něj souvisí se snížením úroků hypoték a také s růstem mezd. V posledních letech kvůli inflaci reálně klesaly, letos už se podle analytika počítá s jejich reálným růstem o čtyři procenta a předpokládá se i další zvyšování v příštím roce.

| Video: Youtube

„Očekáváme, že na pražském trhu v nejbližších kvartálech bude mírný růst cen,“ uvedl Ryska. Dodal, že s ohledem na pozitivní demografický vývoj v Praze a celé republice se dá růst cen očekávat i dlouhodobě.

Jak ukázala analýza iO Partners pro firmu J&T Real Estate, kdo koupil v Praze nový byt v roce 2014, dosáhl do konce loňského roku jeho zhodnocení o 155 procent. To je nejvíc ze čtyř metropolí v regionu střední Evropy – Prahy, Berlína, Bratislavy a Varšavy.