Ministerští úředníci vystavili stopku projektu Bytový dům Kamýk v Praze 12 od developerské firmy Trigema. Dvě plánované bytové věže o 18 a 15 nadzemních podlažích jsou podle nich příliš vysoké vzhledem k okolní zástavbě a neodpovídají platnému územnímu plánu.

Resort svým verdiktem zvrátil závazné stanovisko magistrátního odboru územního rozvoje z loňského listopadu. Podle radního pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (TOP 09, Spojené síly pro Prahu) jde o precedent, který může ovlivnit další dostavbu sídlišť.

Záměr Trigemy není na pražských sídlištích nijak ojedinělý. Developer koupí dosluhující nákupní středisko z dob socialismu a předloží nový projekt. Ten zahrnuje moderní obchody a další občanskou vybavenost v dolních podlažích, nad nimi se pak tyčí nástavba často převyšující okolní panelové domy. V případě Trigemy se jedná o modernizaci supermarketu Billa a dvě věže se zhruba 170 byty.

Sídliště bez dominant?

„Nelze hovořit o zachování, dotvoření ani rehabilitaci stávající urbanistické struktury, neboť posuzovaný záměr svým navrženým výškovým uspořádáním značně převyšuje stávající zástavbu v nejbližším okolí,“ odůvodnilo ministerstvo svoje zamítavé stanovisko.

Ve stabilizovaném území, jakým je sídliště, by podle úřadu také neměly vznikat výškové či pohledové dominanty. Resort pro místní rozvoj posuzoval záměr coby nadřízený orgán v reakci na odvolání proti loňskému souhlasnému verdiktu z magistrátu.

„Ministerstvo tím vyslalo závažný signál,“ konstatoval radní Hlaváček. Zarážející je podle něho skutečnost, že se v rámci územního řízení dostaly do zásadního rozporu dvě složky státní správy. Častější naopak bývá, že jsou v konfliktu radnice městské části coby samospráva a úředníci magistrátu.

Skončí spor u soudu?

Developer se k případu ve Vosátkově ulici nechce podrobněji vyjadřovat, nicméně projekt zmrazil a řízení na rok přerušil. „Aktuální situaci v tuto chvíli vyhodnocujeme,“ sdělil mluvčí Trigemy Radek Polák.

Proti developerské výstavbě v lokalitě dlouhodobě bojuje místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Piráti, dříve Zelení) společně se skupinami místních občanů. „Ministerstvo pro místní rozvoj potvrdilo naši námitku, že stavba není v souladu s územním plánem. Odůvodnění je velice podrobné a precizní, takže i kdyby náhodou donutili ministryni ho změnit, tak u soudu určitě uspějeme,“ nastínila možný vývoj Tylová.

Ani odborníci nejsou zajedno

To, že se případ dostane až k ministryni Kláře Dostálové (ANO), připouští i radní Hlaváček. „Je to použitelné i pro další stavby a tlak na developery,“ dodává Tylová.

Různé záměry dostavby sídlišť chystají developeři například na Zahradním Městě, v Modřanech, Bohnicích či Kobylisích. Ani renomovaní architekti a urbanisté přitom nejsou zajedno, jak by měla zástavba v existujících prolukách na sídlištích vypadat.

„Sídliště by se neměla fixovat, ale naopak rozvíjet. Jsou hodnotná a renovovatelná díky tomu, že jsou jiná než klasická bloková zástavba,“ říká architekt Ladislav Lábus. Historik a teoretik architektury Rostislav Švácha zase volá po uměřenosti: „Developeři se neptají, co sídliště potřebují, oni chtějí vydělat.“