Výstavba domů z úvodní etapy projektu Arcus City, v níž vyrostlo 150 bytových jednotek, už se blíží do finále - první byty v této nové rezidenční čtvrti budou připraveny k nastěhování na přelomu letošního a příštího roku. Dokončení druhé etapy, představující více než šedesát jednotek v bytovém domě se třemi věžemi, který bude stát v centru projektu, je naplánováno na závěr roku 2024.
V těchto dnech společnost UBM Development Czechia zahájila stavební práce na třetí, závěrečné etapě projektu. Tvoří ji 62 bytových jednotek umístěných ve vícepodlažních stavbách z masivních dřevěných panelů. Výstavbou takových domů UBM Development Czechia navazuje na vizi rakouské mateřské společnosti UBM Development AG.

„Díky třetí etapě projektu Arcus City, pojmenované příznačně Timber Praha (Timber = angl. dřevo, pozn. red.), budeme vůbec prvním developerem, který v Praze postaví vícepodlažní bytové domy ze dřeva. Pouze spodní stavba včetně základů a některé prvky schodiště budou z betonu, jinak se bude jednat o čistou dřevostavbu. Dřevo se jako designový prvek rovněž stane součástí interiérů bytů a společných prostor budov,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává, že hlavní výhodou staveb ze dřeva je jejich minimální uhlíková stopa i kratší doba výstavby. A samozřejmě také to, že dřevo je obnovitelný materiál.
Pro vnitřní nosné mezibytové stěny a stropy nadzemních podlaží etapy Timber Praha developer využije inovativní masivní CLT panely (z angl. Cross Laminated Timber, tedy křížem lepené dřevo - pozn. red.).
„Z CLT panelů se v České republice už staví rodinné domy. Tato technologie je však natolik pokročilá, že umožňuje stavět také daleko větší budovy o více podlažích. CLT panely jsou lehčí než beton, ale přitom si zachovávají velmi dobrou nosnost. Dále vynikají vysokou pevností, stabilitou a dobrou požární odolností. Zároveň eliminují vznik tepelných mostů, výborně regulují vlhkost, jsou difúzně otevřené a od tloušťky stěn šest centimetrů jsou i vzduchotěsné. V porovnání s betonem navíc při výrobě a zpracování dřeva vzniká méně odpadu a hluku. Současně se eliminuje ruch na stavbě, což ocení především ti obyvatelé projektu Arcus City, kteří se do bytů z prvních dvou etap začnou stěhovat v průběhu výstavby Timber Praha,“ vysvětluje Tomáš Krejčí, ředitel projekčního oddělení UBM Development Czechia.

Výška budov v etapě Timber Praha, jejíž dokončení proběhne ve druhé polovině roku 2024, je v souladu se stávající legislativou České republiky. Ta umožňuje stavět konstrukce s využitím dřeva maximálně do dvanácti metrů požární výšky. V Německu a Rakousku však už řadu let existují technické a požární předpisy umožňující výstavbu vysokých dřevěných a hybridních staveb. Běžně se tam tak projektují bytové a administrativní domy o šesti i více patrech.
“Naše společnost UBM například ve Frankfurtu nad Mohanem počátkem roku dokončila Timber Pioneer, administrativní budovu o devíti nadzemních podlažích, jež je prvním dřevo-hybridním kancelářským objektem. Dále připravujeme Timber Peak, administrativní budovu o dvanácti nadzemních podlažích, která bude stát v přístavu v německém Mainzu. V Rakousku a Německu chystáme i další stavby,” dodává Krejčí.
Timber Praha navrhlo projekční oddělení UBM na základě původního projektu studia Casua, autora architektonického návrhu komplexu Arcus City, který byl koncipován jako klasická stavba z betonu.